Reklama

Fenomen NFT - na czym polega nowy rodzaj tokena?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Fenomen NFT - na czym polega nowy rodzaj tokena? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE NFT to skrót, który oznacza non-fungible token, czyli tłumacząc na język polski - niewymienialny token. Występuje on wyłącznie w wariancie cyfrowym, nie ma on żadnego odpowiednika, zatem nie ma także możliwości wymiany. Czym dokładnie jest NFT i jakie stwarza możliwości?

Technologia Blockchain
Tokeny NFT działają w oparciu o technologię Blockchain. Jest to bardzo nowoczesna technologia, która w XXI zyskała ogromną popularność. Czym jest ta technologia? I na jakiej zasadzie działa? Więcej o NFT przeczytać można tutaj, ale przypomnijmy kilka najważniejszych faktów.
NFT jest bazą danych o dużym stopniu decentralizacji, w której zapisywane są aktywa oraz transakcje, jakie przeprowadzane są przy pomocy wirtualnych pieniędzy. Podstawą wymiany są tokeny NFT, będące środkiem płatniczym w tej specyficznej gospodarce blockchain.
Czym jest token NFT?
NFT jest pewnym zasobem cyfrowym, dlatego nie ma on odpowiednika ani w świecie wirtualnym, ani rzeczywistym. Jest to zatem określony zasób cyfrowy, który został stworzony przy pomocy technologii blockchain i za jej pośrednictwem jest sprzedawany. Cechą charakterystyczną jest jego unikalna wartość, której nie można w żaden sposób skopiować. W świecie wirtualnym mogą służyć jako metoda potwierdzenia autentyczności, szczególnie, że nie mogą one zostać przeniesione i kopiowane bez zgody właściciela. Tokeny przygotowywane są w specjalnych standardach, jak ERC-20, chociaż możliwe jest wykorzystanie także innych dopuszczalnych standardów. Standardy wykorzystywane w NFT są stale udoskonalane, dzięki czemu transakcje są coraz bezpieczniejsze. Wzrasta także tempo obsługi oraz dokładane są nowe funkcje. Zakup NFT możliwy jest dla posiadaczy kryptowaluty lub wirtualnego portfela.
Więcej na temat najnowszych technologii - Nano
Skąd się wzięły tokeny NFT i dlaczego stały się tak popularne?
Należy podkreślić, że tokeny NFT nie są nowym wynalazkiem, ponieważ funkcjonują już od 2012 r. Początkowo był to eksperyment nazywany Colored Coins, wykorzystujący pierwsze bitcoiny. Bitcoiny miały naprawdę wiele zastosowań. Sprawdziły się świetnie jako kupony, przedmioty kolekcjonerskie, tokeny dostępu czy akcje spółki. Początkowy projekt zyskał na popularności w roku 2017, przede wszystkim dzięki grze CryptoKitties. Aplikacja angażując użytkownika pozwalała dzięki bitcoinom adoptować kolejne kociaki, a także sprzedawać je innym użytkownikom.
Od tego czasu tokeny znacznie zyskały na znaczeniu, wkraczając w kolejne dziedziny życia. Prognozuje się, że NFT świetnie sprawdzą się m.in. w sztuce i rozrywce, ale także handlu nieruchomościami. Dynamiczny rozwój jest możliwy w dużym stopniu dzięki twórcom czy influencerom, którzy przy swoich dziełach umieszczają tokeny NFT, umożliwiające wykonanie transakcji.
Czy NFT ma szansę zyskać jeszcze większą popularność i w jakich branżach?
Analizując obecne trendy z dużym prawdopodobieństwem można ocenić, że już dość popularna technologia ma szansę na dalszy rozwój. Przypuszcza się, że zyska ona popularność również w innych dziedzinach życia.
Sztuka
Wykorzystanie NFT w sztuce jest bardzo duże. Użytkownicy dzięki NFT mogą nabyć na własność dzieło, a jednocześnie tokeny potwierdzają jego autentyczność. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla twórców, jak i kupujących. Kupujący wie, że nabywa oryginalne, autentyczne dzieło. Z kolei artysta dzięki technologii NFT może samodzielnie sprzedawać dzieła, eliminując pośrednictwo. Jest to świetny sposób na to, aby szybciej zyskać popularność i stać się rozpoznawalnym niż ma to miejsce w tradycyjnych formach przekazu, jakimi są wernisaże i pokazy sztuki.
Muzyka
W świecie muzyki zastosowanie NFT zyskuje na znaczeniu. Tak popularne jeszcze kilkanaście lat temu płyty CD są dziś cenione raczej przez kolekcjonerów, natomiast użytkownicy coraz bardziej preferują pobieranie cyfrowe, a także streaming. Wykorzystanie w tej branży NFT pozwala wyeliminować dużą ilość pośredników i zakup dzieł muzycznych bezpośrednio od artystów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE