reklama
reklama

Jak poradzić sobie z zalanymi piwnicami? To musisz wiedzieć!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak poradzić sobie z zalanymi piwnicami? To musisz wiedzieć! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEDo zalania piwnicy może dojść nawet podczas intensywniejszych upadów deszczu. Wystarczy, że budynek nie jest odpowiednio zaizolowany, a woda podciekająca z gruntu zacznie przedostawać się do wnętrza budynku. Jeśli pojawiają się pierwsze oznaki zalania piwnicy – nie czekaj i zacznij działać! Zobacz, jak bezpiecznie pozbyć się wody z piwnicy.
reklama

W sytuacjach kryzysowych możesz tylko doraźnie chronić swój dobytek. Jedna z opcji to przedstawienie istotnych rzeczy na wyższe półki. Możesz też ułożyć worki z piaskiem tuż przed wejściem do budynku i piwnicy. Jeśli te działania nie przyniosą efektów, wtedy do działań przyda się pompa szlamowa w celu odpompowania cieczy i brudu powodziowego.

Jak działa pompa szlamowa i kiedy warto ją wykorzystać?

Zasada działania pompy szlamowej jest prosta. To stosunkowo niewielki sprzęt, który pozwala na szybkie odpompowanie wody np. z piwnicy lub innych pomieszczeń zalanych wodą.

Aby prawidłowo użyć pompy szlamowej po powodzi:

reklama

  1. Podłącz wszystkie węże zgodnie z instrukcją producenta i kierunkiem przepływu (oznaczenia strzałką na obudowie urządzenia).
  2. Wlej do zbiornika wodę – pompa nigdy nie powinna pracować na sucho.
  3. Po uruchomieniu urządzenia wirnik z łopatkami zacznie pompować wodę i przemieszczać ją do rurociągu wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami.
 

W jakich sytuacjach oprócz neutralizacji skutków powodzi warto wykorzystać pompę szlamową? Przede wszystkim, jeśli chcesz: usunąć wodę z garażu, wyczyścić staw, basen albo oczko wodne z mułu, opróżnić zbiorniki gnojowicy lub pozbyć się zanieczyszczeń z kanałów melioracyjnych w rolnictwie.

Samodzielne oczyszczanie piwnicy z wody – jak się do tego przygotować?

Oczyszczanie piwnicy z wody wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz przede wszystkim zastosować odpowiednie narzędzia oraz zadbać o ochronę osobistą. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko urazów czy kontaktu z zanieczyszczeniami.

reklama

Skorzystaj z kilku wskazówek:

  1. Zaopatrz się w wodoodporne obuwie. Dobrym wyborem będą buty Haix dla strażaków, które możesz kupić także dla siebie. Zyskasz w ten sposób doskonałą ochronę stopy.
  2. Przygotuj pompę szlamową do wody i zanieczyszczeń.
  3. Zaopatrz się w pojemniki i worki na odpady – po powodzi jest ich naprawdę sporo, a wszystko trzeba dokładnie usunąć.
  4. Pamiętaj o rękawicach ochronnych, które zabezpieczą Twoje dłonie przed kontaktem z chemią i zanieczyszczeniami.
 

Jeśli woda wtargnie do piwnicy i chcesz się jej samodzielnie pozbyć – pamiętaj o wyłączeniu instalacji elektrycznej w zalanym pomieszczeniu. To podstawa dla BHP pracy.

reklama

Czy straż pożarna może pomóc w neutralizacji skutków powodzi?

Jeśli zniszczenia są skutkiem klęski żywiołowej, jak najbardziej możesz skorzystać z pomocy jednostki straży pożarnej. Strażacy najczęściej mają na wyposażeniu auta motopompę, która pomoże w wypompowaniu wody zalegającej w piwnicy i innych pomieszczeniach w obrębie zalanego budynku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama