Reklama

Jak skorzystać na wakacjach kredytowych?

Opublikowano:
Autor:

Jak skorzystać na wakacjach kredytowych? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Obecni kredytobiorcy, którzy decydowali się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego rok temu lub wcześniej korzystając ze sprzyjających im warunków ekonomicznych akceptowali różne typy produktów finansowych i ze względu na korzystną sytuację rynkową zgadzali się na różny poziom ryzyka związanego z tymi produktami, w tym na oprocentowanie zmienne.

 

Obecnie sytuacja finansowa w Polsce, w tym sytuacja polskich kredytobiorców uległa znacznej zmianie. Sukcesywnie podwyższane stopy procentowe negatywnie odbijają się na zasobności portfeli osób posiadających kredyty. Wiele z nich podejmując wyzwanie spłacania kredytów i leasingów nie podejrzewała, że miesięczna rata może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Niestety zdolność kredytowa obliczona na etapie zaciągania zobowiązania aktualnie jest znacznie mniejsza, a osoby które nie wkalkulowały wówczas ryzyka dwukrotnego wzrostu raty dziś mają poważny problem z utrzymaniem dodatniego miesięcznego bilansu wpływów i wydatków. Aby pomóc Polakom, którzy znaleźli się w złej sytuacji finansowej rząd zdecydował się uruchomić program wsparcia finansowego określanego jako wakacje kredytowe. Na czym to wsparcie polega i jak z niego najlepiej skorzystać? Dowiedz się więcej o wakacjach kredytowych przygotowanych przez ekspertów z firmy Eden Finance Pożyczki Ekspresowe .

 

Wakacje kredytowe

Wiosną tego roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zaprezentował propozycje dotyczące wsparcia konsumentów posiadających kredyty mieszkaniowe, które aktualnie już zostały wdrożone. Kluczową propozycją, wzbudzającą największe emocje są tzw. wakacje kredytowe.

 

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone, aby pomóc szczególnie tym kredytobiorcom, którzy w konsekwencji wzrostu miesięcznych rat znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Z założenia program ma mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo finansowe kredytobiorców, ale też w związku z dobrymi wynikami finansowymi banków, ma długoterminowo wzmocnić funkcjonowanie branży finansowej w Polsce.

 

Na temat wakacji kredytowych pozytywnie wypowiedziała się Komisja Nadzoru Finansowego. KNF określiła, że zaproponowane rozwiązania wpisują się w powszechnie obowiązujące i ugruntowane w krajach rozwiniętych zasady ekonomii i funkcjonowania rynku finansowego. KNF uznał, że wsparcie pozwoli kredytobiorcom bezpiecznie przetrwać te okresowe problemy ze spłatą kredytów i długofalowo ustabilizuje sytuację sektora bankowego.

 

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Jest to możliwość zawnioskowania o czasowe zawieszenie spłaty kredytu bez konsekwencji w postaci wzrostu kosztów udzielenia zobowiązania. Zatem kredytobiorcy, którzy wystąpią o wakacje kredytowe i uzyskają akceptację wniosku w perspektywie kilku miesięcy będą mogli odłożyć pieniądze, które musieliby przeznaczyć na comiesięczne raty aczkolwiek kazdy może na własny sposób wykorzystać te pieniądze.

 

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? Jest to wsparcie dla osób, które zaciągnęły złotowy kredyt mieszkaniowy na własny cel. Łącznie można skorzystać z wakacji kredytowych przez okres ośmiu miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Każdy miesiąc zawieszenia spłaty zobowiązania wydłuży okres kredytowania o kolejny miesiąc.

Eksperci radzą, aby w związku z tym, że raty wciąż rosną to w czwartym kwartale zawiesić ratę listopadową i grudniową, natomiast w przyszłym roku ratę marcową, czerwcową, wrześniową i grudniową, chyba, że sytuacja się odwróci i raty zaczną spadać, na co jednak się nie zanosi.

 

Jak najlepiej wykorzystać środki zaoszczędzone w ramach wakacji kredytowych?

Komisja Nadzoru Finansowego doradza w swoim komunikacie, aby te pieniądze przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. Takie działanie pozwoli zmniejszyć kapitał pozostały do spłaty, co pozwoli na skrócenie okresu kredytowania lub obniżenie wysokości przyszłych rat kredytu. Aktualnie wielu kredytobiorców narzeka na ogromną dysproporcję między częścią raty jaka przeznaczana jest na spłatę kapitału w porównaniu do części odsetkowej. A przeznaczając całość zaoszczędzonych w trakcie wakacji kredytowych pieniędzy na nadpłatę kredytu będzie można znacząco zmniejszyć wysokość kapitału pozostałego do spłaty, co może obniżyć koszty kredytowania nieruchomości. Oczywiście kredytobiorcy, których rosnące koszty życia już wpędziły w kolejne długi w pierwszej kolejności powinni uporać się z tego rodzaju problemami, ale pozostałe środki powinni zaoszczędzić lub przeznaczyć na nadpłatę kredytu.

 

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Banki przygotowały szereg rozwiązań, które mają ułatwić wszystkim kredytobiorcom skorzystanie z wakacji kredytowych. Wniosek o zawieszenie rat kredytowych można złożyć elektronicznie, drogą pocztową lub w oddziale banku. Najlepiej o szczegóły zapytać swojego doradcę kredytowego lub poszukać informacji na stronie banku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy