Reklama

Reklama

Jaka jest funkcja donic w przestrzeni miejskiej?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jaka jest funkcja donic w przestrzeni miejskiej? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Z każdym rokiem centra polskich miast stają się coraz piękniejsze. Liczne remonty głównych arterii i placów czynią aglomeracje przyjaźniejszymi i skłaniającymi do spędzania czasu wolnego. Jednym z elementów małej architektury miejskiej są donice. Jaka jest ich funkcja i dlaczego miasta inwestują w tego typu rozwiązania?

Reklama

Zbyt mała ilość miejskiej zieleni wywołała efekt betonozy, a wraz z nią braku cienia i dobrego powietrza do oddychania. Dziś włodarze miast, kierowani trendami, ale także zmianami klimatycznymi i większą świadomością dotyczącą środowiska, stawiają praktyczne miejskie donice, dzięki którym w zatłoczonych centrach mieszkańcy mogą liczyć na więcej zieleni.

Jaką funkcję pełnią w miejskiej architekturze donice?
Donice miejskie stanowią element świadczący o trosce o komfort życia mieszkańców, którzy aktywnie korzystają ze wspólnych przestrzeni. Ustawiona obok ławki czy fontanny donica staje się dodatkową przestrzenią do obsadzenia roślinami, które nie mają zbyt wysokich wymagań co do pielęgnacji. W ten sposób miejskie urzędy nie generują zbyt dużych kosztów, a zarazem zazieleniają miejsca intensywnie eksploatowane przez tubylców i turystów. Istotne pod tym kątem są nie tylko kwestie czysto estetyczne, choć i one bez wątpienia wpływają korzystnie na samopoczucie użytkowników. Ważnym kryterium jest możliwość pozytywnego oddziaływania na jakość powietrza w miastach. Ta, ze względu na rosnący ruch kołowy, jest coraz gorsza. Potrzebne są zatem nowe nasadzenia, które wyprodukują tlen i zneutralizują szkodliwe substancje krążące w powietrzu.

Dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie donic w centrach miast?
Wiele aglomeracji, skorzystawszy z unijnych programów dotyczących rewitalizacji, nie zawsze wzięła pod uwagę konieczność wygospodarowania zielonych przestrzeni. Zdecydowana większość powierzchni pokryła betonowa kostka i asfalt, które latem niemiłosiernie się nagrzewają. Zamiast niszczyć nowoczesną nawierzchnię, można po prostu postawić na niej nowoczesne i estetyczne donice. Każdego roku, wraz z nadejściem cieplejszych dni, można zasadzić w nich jednoroczne byliny, krzewy czy niewielkie drzewka. To dobry kompromis dla bardziej radykalnych rozwiązań, zmuszających do naruszenia ciągłości betonowej nawierzchni. Bogaty wybór rozwiązań, w tym praktycznych i łatwych do utrzymania w czystości donic miejskich oferuje sklep stojaknarower.pl.

Lepsza jakość powietrza i większy chłód
Betonowe skwery i place warto lekko przysłonić roślinami sezonowymi. Dają one przyjemne uczucie chłodu i cienia, stwarzając przestrzeń do chwilowego wypoczynku podczas spaceru po mieście bądź załatwiania ważnych spraw w urzędach. Poza tym dają sporą swobodę w aranżowaniu miejskiej zieleni. Każdego roku można posadzić w nich inne gatunki roślin, w zależności od trendów, dostępności sadzonek i ogólnej koncepcji miasta na kwestie wizualne. Zazielenione przestrzenie miejskie stają się punktem integracji mieszkańców, ale także miejscem do naładowania baterii, rozluźnienia i odstresowania się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy