Co to jest łupież?
Łupież to choroba owłosionej skóry głowy, która objawia się drobnopłatkowym złuszczaniem. Często towarzyszy mu także łojotok, świąd, podrażnienie lub zaczerwienienie skóry głowy. Łupież ma charakter przewlekły i nawrotowy, a jego zaostrzenie często występuje w okresie zimowym.
Skąd bierze się łupież?
Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierna kolonizacja drożdżopodobnego grzyba z rodziny Malassezia, który powoduje stan zapalny, łojotok i zwiększoną keratynizację. W przypadku skóry głowy z łupieżem następuje szybsze namnażanie się Malassezia i zaburzenie mikrobiomu. Dzieję się tak dlatego, że grzyby żywią się kwasami tłuszczowymi obecnymi w łoju, co powoduje zaczerwienienie, świąd i złuszczanie naskórka.
Na występowanie łupieżu mają wpływ również czynniki genetyczne, a także: nieprawidłowa dieta, używki, stres, zaburzenia hormonalne i nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów.
Jakie są rodzaje łupieżu?
Aby dobrać odpowiednio szampon przeciwłupieżowy, należy rozpoznać, czy na skórze głowy rozwija się łupież suchy czy tłusty.
Łupież suchy, inaczej nazywany zwykłym charakteryzuje się obfitym, drobnopłatkowym złuszczaniem i suchą skórą głowy. Łuski są koloru białego i łatwo oddzielają się od skóry głowy. W przypadku łupieżu suchego nie występują inne objawy w postaci świądu lub zaczerwienienia.
Łupież tłusty charakteryzuje się żółtymi łuskami, które są tłuste i mocno przytwierdzone do skóry głowy. Mogą tworzyć się również strupy, skóra jest zaczerwieniona, podrażniona i towarzyszy jej świąd.
Szampon przeciwłupieżowy - jakie składniki aktywne powinien zawierać?
Wybierając szampon przeciwłupieżowy, należy zwrócić uwagę, aby jego działanie skierowane było nie tylko na łagodzenie objawów łupieżu, ale przede wszystkim na jego przyczynę, a więc zahamowanie nadmiernego rozwoju grzyba Malassezia. Niezbędne jest więc zastosowanie składników o działaniu przeciwgrzybiczym. Należy do nich przede wszystkim pirokton olaminy. Zwalcza patologiczną florę bakteryjną oraz grzyby, redukuje stan zapalny oraz normalizuje wydzielanie sebum. Wśród substancji o działaniu przeciwgrzybiczym wyróżnić można także ketokonazol, siarczek selenu, oktopiroks oraz klimbazol.
Kolejną grupą składników stosowanych w szamponach przeciwłupieżowych są substancje keratolityczne. Ich działanie polega na rozluźnieniu połączeń międzykomórkowych i usuwaniu zrogowaciałej warstwy naskórka oraz łusek łupieżu. Najczęściej stosowane są kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas azelainowy oraz mocznik.
Oprócz działania przeciwgrzybiczego i złuszczającego istotną rolę odgrywają składniki, które pielęgnują owłosioną skórę głowy. W przebiegu łupieżu skóra jest zaczerwieniona i towarzyszy jej świąd. Z pomocą przychodzą składniki łagodzące, takie jak: pantenol, aloes, gliceryna. Cennymi składniki są również prebiotyki, które wspomagają odbudowę naturalnej bariery, przywracają prawidłowe pH oraz zapobiegają tworzeniu się patologicznej flory. Działanie regenerujące mogą zapewnić witamina A, witamina E oraz witamina PP.
Warto również zwrócić uwagę, aby szampon zawierał delikatne środki myjące, które nie podrażniają dodatkowo wrażliwej skóry głowy.
W szamponach przeciwłupieżowych wykorzystywane są również składniki pochodzenia roślinnego, które normalizują wydzielanie sebum, zmniejszają zaczerwienianie i działają regenerująco. Najczęściej stosowane to pokrzywa, rumianek, skrzyp polny, korzeń łopianu, ekstrakt z owsa.
Jeśli chcecie znaleźć idealny szampon przeciwłupieżowy topestetic, czyli sklep internetowy z wyselekcjonowanymi kosmetykami z pewnością zaproponuje Wam odpowiednie rozwiązanie. Koniecznie sprawdźcie bogatą ofertę produktów do pielęgnacji włosów.
Jak stosować szampon przeciwłupieżowy?
Istotnym czynnikiem wpływającym na przebieg procesu redukcji łupieżu jest wybór odpowiedniego szamponu, który skierowany jest na problem łupieżu suchego lub tłustego. Podczas mycia szampon powinien być stosowany dwukrotnie w celu dokładnego oczyszczenia skóry głowy. Ważne jest również, aby traktować skórę głowy delikatnie, myć opuszkami palców bez nadmiernego pocierania. Gdy zaobserwujemy redukcję zmian łupieżowych, można zrezygnować z częstego stosowania szamponu przeciwłupieżowego, jednak warto pozostawić go w swojej pielęgnacji i sięgać po niego regularnie na zmianę z innym szamponem.
Zarówno łupież suchy, jak i tłusty to częsty problem powodujący dyskomfort. W redukcji schorzenia pomagają odpowiednio dobrane szampony przeciwłupieżowe, regularne ich stosowanie oraz cierpliwość. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie zauważamy poprawy stanu skóry głowy, należy skonsultować się z lekarzem.
Komentarze (0)