reklama
reklama

Kredyt czy leasing – jaką formę finansowania samochodu wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kredyt czy leasing – jaką formę finansowania samochodu wybrać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEChcesz kupić samochód i szukasz sposobu na sfinansowanie tej inwestycji? Do wyboru masz przede wszystkim kredyt oraz leasing. Są to dwa rozwiązania cieszące się największą popularnością. Dowiedz się, co charakteryzuje każdą z tych opcji. To z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji.
reklama

Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Kredyt samochodowy jest produktem celowym, który bank przyznaje na zakup pojazdu. Nie musi to być tylko samochód osobowy, ale także np. motocykl czy przyczepa. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj pojazdu zgodzi się kredytodawca.
Zazwyczaj środki są przekazywane bezpośrednio do sprzedającego np. dealera. Samochód staje się zabezpieczeniem spłaty zaciągniętego zobowiązania. Może mieć ono formę:

  • zastawu rejestrowego – polega on na wpisaniu do dowodu rejestracyjnego banku,
  • przewłaszczenia – bank staje się współwłaścicielem pojazdu,
  • cesji praw z polisy AC – w przypadku uszkodzenia pojazdu pieniądze z ubezpieczenia zostaną przekazane bezpośrednio do banku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytu samochodowego, zapoznaj się z artykułem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty-samochodowe/.

reklama

Czym jest leasing?

Leasing jest produktem łączącym cechy kredytu i dzierżawy. Przedmiot umowy zostaje przekazany leasingobiorcy, który może go użytkować przez określony czas zgodnie z ustalonymi zasadami. W zamian opłaca comiesięczne raty. Po zakończeniu okresu finansowania samochód zostaje zwrócony do leasingodawcy lub wykupiony za określoną kwotę.

Najważniejsze różnice między kredytem samochodowym a leasingiem

Najważniejsze różnice między kredytem samochodowym a leasingiem dotyczą przede wszystkim:

  • własności – w leasingu przez cały okres obowiązywania umowy to leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu. W przypadku kredytu jest nim kredytobiorca, jednak należy pamiętać, że samochód staje się formą zabezpieczenia. Jeśli zobowiązanie nie będzie spłacane zgodnie z harmonogramem, może się to wiązać z jego utratą na rzecz banku;
  • okresu finansowania – przy leasingu operacyjnym nie może być on krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, a przy finansowym jest ustalany indywidualnie. Najczęściej jednak nie trwa dłużej niż 5 lat. Maksymalny okres trwania umowy przy kredycie samochodowym może wynosić nawet 10 lat;
  • procedur – w przypadku leasingu są one zazwyczaj maksymalnie uproszczone i nie wymagają dostarczania dokumentów finansowych. Decyzja jest wydawana nawet w ciągu kilku minut. Uzyskanie kredytu bankowego jest zdecydowanie trudniejsze.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz także liczyć na korzyści podatkowe. Przy leasingu istnieje opcja zaliczenia całej raty w kosztach uzyskania przychodu (leasing operacyjny). Jeśli decydujesz się na kredyt, możesz uwzględnić wyłącznie opłacane odsetki.

reklama

Kiedy warto zdecydować się na leasing?

Leasing to korzystne rozwiązanie przede wszystkim, gdy prowadzisz działalność gospodarczą. Pozwoli ci on obniżyć koszty uzyskania przychodu. Jeśli jesteś osobą fizyczną, a zależy ci na możliwości częstej wymiany samochodów, postaw na leasing konsumencki. Wiele firm oferuje swoim klientom możliwość zwrócenia pojazdu bez obowiązku jego wykupu.
Ta forma finansowania samochodu jest rozwiązaniem dla ciebie, jeśli zależy ci na formalnościach ograniczonych do niezbędnego minimum. Są one zdecydowanie mniej rygorystyczne niż przy kredycie. Możesz dopasować wszelkie warunki umowy do indywidualnych preferencji, co z pewnością ułatwi ci opłacanie comiesięcznych rat. Bardzo często leasingobiorcy mogą także skorzystać z atrakcyjnych benefitów, takich jak np. usługi serwisowe czy ubezpieczenie auta.

reklama

Kredyt samochodowy – kiedy bardziej się opłaca?

Kredyt samochodowy jest rozwiązaniem dla osób, które planują użytkować pojazd przez dłuższy czas. Pozwala on na swobodne dysponowanie przedmiotem umowy, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi m.in. sprzedaży auta. Do tego będzie wymagana zgoda banku ze względu na to, że samochód jest formą zabezpieczenia.
Z kredytu możesz skorzystać, jeśli masz dobrą historię i nie zalegasz z innymi zobowiązaniami. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybszej spłaty, co pozwoli zmniejszyć koszty związane z udzieleniem pożyczki.

Jak szukać najlepszych ofert kredytów i leasingu?

Najwygodniejszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytu samochodowego oraz leasingu jest przede wszystkim skorzystanie z wyszukiwarek dostępnych w sieci. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne informacje, a otrzymasz praktyczne zestawienie różnych firm. Pamiętaj, aby przed decyzją dokładnie zapoznać się z warunkami oferty. Zarówno przy kredycie, jak i leasingu zweryfikuj:

reklama

  • długość trwania zobowiązania,
  • wysokość miesięcznych rat,
  • ewentualne ograniczenia związane z korzystaniem z pojazdu.

Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z wybraną firmą i podczas rozmowy z doradcą uzyskaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Zarówno leasing, jak i kredyt samochodowy to korzystne sposoby na finansowanie zakupu pojazdu. Wybór konkretnej opcji zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz możliwości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo