Laserowa korekcja wzroku – jak przebiega i ile trwa?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pacjentowi aplikuje się do oczu specjalne krople znieczulające, dzięki czemu procedura jest całkowicie bezbolesna. Następnie w przypadku powierzchniowych metod korekcji wzroku chirurg usuwa nabłonek i z wykorzystaniem lasera ekscymerowego modyfikuje krzywiznę rogówki. Natomiast przy głębokich metodach laserowej korekcji wzroku lekarz wytwarza z części rogówki płatek, który po pewnym czasie się zrasta.
Musisz wiedzieć, że zabieg trwa około 20 minut. Po procedurze zabiegowej zostajesz odprowadzony do pokoju wypoczynkowego, gdzie chwilę odpoczywasz. Później lekarz sprawdza stanu oczu i przekazuje informacje odnośnie dalszych zaleceń.
Co ważne, laserowa korekcja wzroku nie wymaga hospitalizacji, możesz wrócić do domu po kilku godzinach. Więcej przydatnych informacji znajdziesz, klikając ten link: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.
Jaka metoda laserowej korekcji wzroku jest najlepsza?
Decyzję o doborze metody laserowej korekcji wzroku podejmuje specjalista po przeprowadzeniu kompleksowych badań i szczegółowym wywiadzie z Pacjentem. Przykładowo dla osób aktywnych fizycznie, które uprawiają np. pływanie, bieganie, podnoszenie ciężarów, optymalną metodą korekcji wzroku będzie ta, jaka zapewni im szybki czas gojenia i znikome ryzyko ewentualnych komplikacji.
U Pacjentów z dużymi wadami refrakcji dobrym wyborem będzie np. metoda FemtoLASIK. Dla miłośników sportów kontaktowych i ekstremalnych, w których występuje wysokie prawdopodobieństwo urazów, lepiej sprawdzi się Lentivu®. Jak podkreślają eksperci, jest to najmniej inwazyjna metoda korekcji wad wzroku, która pozwala na błyskawiczny powrót do aktywności fizycznej.
Osoby krótkowzroczne, które zmagają się z naprawdę dużymi wadami (nawet do -12 dioptrii), mogą zostać zakwalifikowane przez lekarza do metody FemtoLASIK i ReLEx SMILE. Z kolei w przypadku dalekowzroczności (do ok. +6 dioptrii) zwykle wdraża się metody głębokie takie jak m.in.: FemtoLASIK.
Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja i zalecenia pozabiegowe
Ile trwa stabilizacja wzroku oraz rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, korygowanej wady i samej techniki zabiegu. U większości Pacjentów pełna ostrość widzenia pojawia się już dzień po laserowej korekcji wady wzroku. Natomiast rekonwalescencja rogówki może trwać nawet do roku i zdarza się, że w tym czasie dochodzi do wahań w ostrości widzenia.
Na co uważać po zabiegu? Niewskazana jest intensywna aktywność fizyczna jak i bardzo wymagająca praca zawodowa. W trosce o zdrowie oczu i ich regenerację warto więc skorzystać z około 10-dniowego zwolnienia lekarskiego, które wystawi Ci standardowo lekarz okulista. W pierwszych kilku tygodniach po zabiegu nie zalecamy korzystać z basenu, sauny ani kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Zrezygnuj z makijażu oczu przez 7-14 dni od zabiegu. Nie trzyj i nie uciskaj ich. Podczas codziennych czynności higienicznych chroń je przed kontaktem z mydłem i szamponem do włosów.
O czym jeszcze pamiętać? Należy unikać przebywania w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach. Pamiętaj też, aby dbać o wzrok i wychodząc z domu zawsze zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym (również w pochmurne dni).
W razie wystąpienia niepokojących objawów nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty!
Komentarze (0)