Reklama

Na czym polega przetwarzanie danych w chmurze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na czym polega przetwarzanie danych w chmurze? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Każdego dnia ludzie na całym świecie generują wiele danych. Dlatego też kluczową kwestią stała się możliwość ich szybkiego przetwarzania i udostępniania bez ograniczeń z dowolnego urządzenia. Jak działa środowisko typu cloud? Jakie są perspektywy rozwoju zawodowego dla osób, zainteresowanych obsługą i projektowaniem systemów chmurowych? Przekonajmy się!

Chmury obliczeniowe: definicja i perspektywy rozwoju

Chmura obliczeniowa jest outsourcingową usługą IT, w ramach której usługobiorca zalogowany w sieci może swobodnie przetwarzać swoje dane. Nie ma natomiast znaczenia, z jakiego urządzenia korzysta odbiorca usługi i gdzie się ono znajduje. Idea cloud computing, czyli przetwarzania danych w chmurze, dotyczy alternatywnego sposobu gromadzenia i obróbki danych cyfrowych. Zanim wynaleziono chmurę, pliki zapisywane były głównie na lokalnych serwerach. W momencie awarii systemu i uszkodzenia komputera dane przepadały zwykle bezpowrotnie. Ze względu na techniczne ograniczenia serwerów dostęp do plików wspólnych był często utrudniony. To zaś paraliżowało współpracę globalnych zespołów pracowniczych.

Kto odpowiada za przetwarzanie danych w chmurze?

Za bezpieczeństwo danych cyfrowych odpowiadają zewnętrzne firmy IT. To podmioty, które mają siedziby i serwery zlokalizowane w różnych zakątkach globu. Jednymi z najbardziej znanych dostawców usług cloud są przedsiębiorstwa, takie jak: Google, Microsoft. IBM czy Amazon. Rozwiązania chmurowe coraz częściej oferują także mniejsze firmy IT o zasięgu krajowym. Nad stabilną i bezpieczną pracą serwerów cloud czuwają zespoły specjalistów IT. Są to m.in. wspomniani inżynierowie, a także serwisanci czy specjaliści ds. bezpieczeństwa. Personel, odpowiedzialny za funkcjonowanie chmur, tworzą często zespoły, współpracujące zdalnie.

Czym zajmują się specjaliści cloud na co dzień?

Jak można zaobserwować po ogłoszeniach o pracę do obsługi systemów cloud potrzebni są ludzie odpowiedzialni, obdarzeni zdolnością analitycznego, precyzyjnego myślenia. To właśnie oni zarządzają bowiem pakietami globalnych, firmowych danych, których utrata lub uszkodzenie wiąże się z wysokimi stratami.

Specjaliści poszukiwani!

Na świecie stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, takich jak: cloud engineer i cloud architect. Wystarczy na bieżąco śledzić aktualne rekrutacje IT w różnych miastach by móc szybko się o tym przekonać! Firmy wciąż potrzebują osób na stanowiska juniorskie i seniorskie, związane z obsługą środowisk chmurowych.

 

Przetwarzanie danych w modelu SaaS, PaaS i CaaS

Aktualnie usługodawcy, odpowiedzialni za przetwarzanie danych w chmurze, oferują dwa podstawowe modele współpracy. Jednym z nich jest oprogramowanie jako usługa (w skrócie: SaaS, Software as a Service). To rozwiązanie, w którym odbiorcy usług mają stały dostęp do wybranych narzędzi online, bez konieczności dokonywania instalacji zewnętrznych programów. Wszystkie funkcjonalności i opcje dostępne są bezpośrednio po zalogowaniu na serwerze.

Interesują Cię oferty pracy w Poznaniu? Sprawdź najnowsze ogłoszenia!

W modelu PaaS (Platform as a Service, platforma jako usługa) można również skorzystać z narzędzi i funkcji bez dodatkowych kosztów: zakupu licencji, programów itp. Pliki dostępne są na każdym urządzeniu, podłączonym do sieci. Opcja IaaS (Infrastructure as a Service, infrastruktura jako usługa) oznacza zaś kompleksową obsługę IT. Obejmuje ona zarówno dostawy urządzeń, jak i dostawy spersonalizowanych systemów czy miejsca na serwerach.

Podsumowanie

Jak widać, chmury obliczeniowe znacząco wpłynęły na jakość i bezpieczeństwo obróbki danych. To rozwiązanie, które zrewolucjonizowało współczesną rzeczywistość i znacząco wpłynęło na możliwość znalezienia pełnej wyzwań, ciekawej pracy w IT.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy