reklama

Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEOkres zimowy jest czasem, w którym ogród odpoczywa po kilkumiesięcznej wegetacji, zbiera siły do ponownego wzrostu, kwitnienia i owocowania. Do tego momentu rośliny pozostają w uśpieniu. Gdy przeminie czas mrozów zdejmujemy z nich maty słomiane oraz inne zabezpieczenia i pozwalamy na dotarcie do powierzchni gleby oraz korzeni roślin świeżej wody i ciepła słonecznego. Tę czynność wykonujemy w połowie lub pod koniec marca, gdy słońce coraz silniej zaczyna przygrzewać. Jak, krok po kroku, przygotować ogród do wiosny?

Porządki w ogrodzie

Prace porządkowe w ogrodzie rozpoczynamy od dokładnego zgrabienia całej jego powierzchni (szczególnie tam, gdzie umiejscowione są drzewa i krzewy, a także wydzielone trawniki). Z grządek i rabatek usuwamy wszelkie pozostałości, które mogłyby przeszkadzać we wschodzie nowych roślin.

Trawniki po zimie są zbite i sfilcowane. Aby poprawić ich kondycję, należy dokładnie je zgrabić i przeprowadzić wertykulację, czyli nakłuć całą powierzchnię wertykulatorem lub specjalnymi grabiami o długich zębach. Po tym zabiegu trawnik należy ponownie zgrabić, a gdy przez kilka dni nie będzie opadów, trzeba go podlać. Tak potraktowana trawa będzie szybciej rosła i wyraźnie zgęstnieje, ponieważ do jej korzeni dotrze o wiele więcej wody oraz składników odżywczych z zastosowanych nawozów. Brzegi trawnika wyrównujemy szpadlem, co sprawi, że darń zyska na urodzie.
Klomby i grządki spulchniamy odpowiednimi narzędziami, grabimy i nawozimy, przygotowując je w ten sposób pod nowe rośliny jednoroczne.

Odświeżanie mebli ogrodowych

W wielu ogrodach znajduje się kącik wypoczynkowy, w którym ustawiony jest komplet mebli ogrodowych. Stojące na świeżym powietrzu sprzęty z czasem ulegają uszkodzeniom i zanieczyszczeniom, dlatego warto je gruntownie wyczyścić. Jeśli meble mają drewnianą lub metalową konstrukcję, należy je zakonserwować preparatem drewno-ochronnym bądź pomalować odpowiednią farbą. Tak przygotowane meble nie tylko będą estetycznie wyglądać, ale również dłużej nam posłużą.

Coraz częściej spotykamy w ogrodach meble wykonane z technorattanu – tworzywa imitującego plecionkę z naturalnego tworzywa. Tego rodzaju meble są odporne na promieniowanie UVB, opady atmosferyczne i wiatr, ale ulegają innym zanieczyszczeniom. Czyszczenie tych mebli jest niekłopotliwe. Do ich umycia wystarczy woda z detergentem i gąbka lub miękka szczotka.

Czyszczenie zbiorników wodnych

Niektóre ogrody zdobią oczka wodne, stawiki czy fontanny. Każdy z tych akwenów narażony jest na wpadanie do niego liści gałązek i innych zanieczyszczeń. Gdy je pozostawimy, zaczną gnić, zanieczyszczą wodę i pokryją dno zbiornika mułem. Warto więc na wiosnę oczyścić taflę wody z pływających resztek oraz wybrać z dna muł, który nie tylko obniży poziom akwenu, ale również jest zagrożeniem dla pływających w nim ryb. W przypadku oczek wodnych i stawu, porządkujemy linię brzegową. Oczyszczamy ją z uschniętych lub nadgniłych roślin i wyrównujemy brzegi. Fontannę czyścimy również z zewnątrz.

Przycinanie drzew i krzewów

Wczesna wiosna to najlepszy moment na przycięcie nadmiernie wybujałych gałęzi drzew i krzewów. Taki zabieg pomoże im w uformowaniu ładnego kształtu, obfitszego kwitnienia i lepszego owocowania. Należy jednak pamiętać, że przycinamy tylko stare pędy, uszkodzone lub zainfekowane. Każdy gatunek należy przyciąć według zaleceń doświadczonych ogrodników, dzięki czemu nie uszkodzimy rośliny, a nowe pędy będą silne i zdrowe

Kamienne alejki

W ogrodzie ścieżki i alejki służą do przemieszczania się w każdym kierunku – podczas wiosennych porządków warto usunąć z nich chwasty, oczyścić z pozostałości roślin, wyrównać ich powierzchnię i dokładnie spłukać bieżącą wodą. Niektóre alejki wykonane ze żwiru mogą wymagać uzupełnienia. Po naprawieniu nawierzchni alejki można ponownie utwardzić odpowiednimi narzędziami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy