Reklama

PIT - rozliczenie 2023

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PIT - rozliczenie 2023 - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE PIT rozliczenie 2023 to jedna z rzeczy, o której teraz myśli wiele osób.

PIT rozliczenie 2023 to jedna z rzeczy, o której teraz myśli wiele osób. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy muszą się rozliczyć. Najlepiej jest wybrać rozliczenie PIT z systemem PITax.pl i tam dokonać rozliczenie podatkowe 2022. To bardzo prosty, przystępny sposób, aby móc zrobić to w każdej chwili i z każdego miejsca na ziemi. Rozliczenie PIT 2023 następuje ze wszystkich dochodów jakie mamy, w tym z: pracy, emerytur, działalności gospodarczej, sprzedaży nieruchomości, a także z papierów wartościowych.

PIT online

Najwygodniejszym sposobem rozliczenia PIT 2023 jest wykonanie tego przez specjalny system internetowy. Dzięki temu oszczędzamy sobie wypełniania wielu dokumentów i formalności, co zawsze zabiera wiele czasu. Nie potrzebujemy wtedy także wizyt w urzędzie, a możemy wszystko sprawdzić na stronie internetowej e-urzad skarbowy logowanie.  System do rozliczania PIT online jest bardzo prosty i intuicyjny. Można tego dokonać zarówno na telefonie, tablecie, jak i komputerze. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową lub pobrać aplikację, a następnie utworzyć konto dla siebie lub innego podatnika - na przykład dla kogoś z rodziny, komu pomożemy się rozliczyć. Co trzeba zrobić aby rozliczyć PIT? Najważniejsze jest, aby przygotować wszystkie dane dotyczące przychodów za miniony 2022 rok. W przypadku najczęściej rozliczanego podatku, a więc PIT-37, najpewniej będzie to PIT-11. Zanim jeszcze zaczniemy się rozliczać, należy dobrze przemyśleć, z jakich ulg podatkowych będziemy mogli skorzystać. Kiedy utworzymy konto na stronie lub w aplikacji, przejdziemy pierwsze kroki, należy: wprowadzić dane o przychodach za poprzedni rok, uwzględnić ulgi i odliczenia, wypełnić wszystkie załączniki i obliczyć podatek PIT, wysłać deklarację PIT przez Internet. Oficjalnym potwierdzeniem przekazania deklaracji PIT jest UPO- Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Można, a wręcz należy je pobrać po wysłaniu deklaracji. To wygodny i szybki sposób, dlatego ePITy online cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród płatników.

E-PIT wspólnie z małżonkiem problem

Przez wiele lat młodzi, nowi małżonkowie mieli problem z złożeniem deklaracji PIT. Nie mogli składać wspólnej deklaracji za rok kalendarzowy, w którym zawarli małżeństwo. W tym roku jednak się to zmienia. Małżonkowie będą mogli dokonać rozliczenia za rok 2022, jeśli właśnie w nim się pobrali. Należy jednak pamiętać o ważnym warunku tej możliwości. Związek małżeński, a także stan wspólności majątkowej muszą trwać do końca roku, za który się rozliczają.

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT

Rozliczenia PIT przez Urząd Skarbowy zostały zastąpione w 2019 roku przez Ministerstwo Finansów usługą "Twoj e PIT" na domenie .Gov. To zmienia nieco sytuację podatników. Wielu zastanawia się czy urzad skarbowy sam rozliczy PIT - odpowiedź brzmi nie. Takie rozwiązanie nie jest już możliwe, ale można skorzystać z programu Twój e PIT. Według założeń tego programu, podatnik rozliczający się PIT-37 i PIT-38, a także PIT-36 oraz PIT 36L, po zalogowaniu do usługi otrzyma wstępnie wypełniony formularz za 2022 rok. Będzie wtedy mógł: 
    • nic nie robić, a wtedy 2 maja 2023 roku formularz zostanie automatycznie wysłany do Urzędu Skarbowego
    • zmienić dane w formularzu - dodając najpopularniejsze ulgi lub wspólne rozliczenie, a następnie będzie mógł sam go wysłać
    • odrzucić i wypełnić deklarację samodzielnie.

Do kiedy PIT

Dokonując rocznych rozliczeń PIT należy pamiętać, że ważna w ich przypadku jest terminowość złożenia deklaracji. Najważniejszym terminem jest nieprzekraczalny 2 maja 2023 roku. Terminy składania najpopularniejszych zeznań wyglądają następująco: 
    • PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 - na złożenie tych deklaracji mamy czas do 30 kwietnia 2023 roku. W 2023 roku, 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, dlatego mamy czas do pierwszego dnia roboczego po 30 kwietnia - w 2023 roku ostateczny termin przypada na 2 maja 2023. 
    • zapłata podatku wynikająca z PIT 28 za 2022 - termin zapłaty podatku jest taki sam, jak złożenia deklaracji, czyli właśnie 30 kwietnia 2023, 
    • na zapłatę podatku mamy tyle samo czasu, co na złożenie deklaracji. 

Błędy przy wypełnianiu PIT

Często wypełniając deklaracje PIT zdarzają nam się błędy. Niestety - jest to czynność, której większość osób nie lubi i chce to zrobić jak najszybciej. Z pośpiechu popełniamy błędy, które jedynie wydłużają całą procedurę. Aby tego uniknąć, należy wystrzegać się błędów. Do najczęstszych należą: 
    • brak numeru PESEL lub NIP
    • pomylenie numeru NIP swojego oraz pracodawcy
    • źle zaokrąglone kwoty
    • niepoprawnie obliczone wartości
    • cyfry zamienione kolejnością
    • brak dołączonych załączników 
Uniknięcie tych błędów jest bardzo proste wypełniając deklarację właśnie przez system internetowy. System ten sam wypełnia za nas podstawowe dane, takie jak na przykład nasz numer PESEL, czy NIP pracodawcy. Dodatkowo, program na bieżąco informuje nas o niewypełnieniu na przykład obowiązkowych danych. System PITax.pl na bieżąco aktualizuje wszystkie niezbędne dane, a więc wysyłając za jego pośrednictwem deklarację, mamy pewność jej poprawności. To bardzo wygodne, ponieważ bezbłędnie wypełnioną deklarację możemy wysłać dosłownie w kilka minut. To ogromna oszczędność czasu. Nie musimy wypełniać wielu rubryczek, nie musimy iść do urzędu. Możemy się jedynie zalogować, a system wyśle deklarację za nas.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy