reklama

Program finansowania in vitro dostępny dla par borykających się z niepłodnością

Opublikowano:
Autor:

Program finansowania in vitro dostępny dla par borykających się z niepłodnością - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEW Polsce nawet 1-1,5 miliona par zmaga się z problemem niepłodności, co często utrudnia realizację marzeń o rodzicielstwie. Dla wielu z tych osób zapłodnienie in vitro jest jedyną szansą na ciążę. Niestety procedura ta jest dosyć kosztowna i nie wszystkie pary mogą sobie na nią pozwolić. Z pomocą przychodzi rządowy program refundacji in vitro, który ma ruszyć od czerwca 2024 roku i trwać do końca 2028 roku. Program ten będzie realizowany przez ośrodki wspomaganego rozrodu wyłonione w konkursie, w tym także przez Klinikę Bocian w Lublinie.

Co jest finansowane w programie rządowym?

Rządowy program finansowania in vitro obejmuje refundację m.in. niezbędnych badań, wizyt lekarskich, zabiegu punkcji jajników, procedur embriologicznych, transferu i kriokonserwacji zarodków, a także dawstwa gamet i zarodków. Parom zakwalifikowanym do programu przysługuje możliwość skorzystania z 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. W przypadku korzystania z własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia, refundowane są maksymalnie 4 cykle in vitro. Jeśli pary mają wskazania do użycia komórek dawczyń, mogą skorzystać z 2 cykli. Natomiast dla tych, którzy będą korzystać z zarodków dawców, dostępnych jest do 6 cykli. Drugim celem programu jest zabezpieczanie płodności u osób chorych na nowotwory, znane jako onkopłodność. Polega ono na pobieraniu i przechowywaniu gamet pacjentów przed lub w trakcie leczenia onkologicznego.

Jakie są kryteria kwalifikacji, aby dostać się do programu?

Wiek pacjentów jest istotnym kryterium branym pod uwagę przy kwalifikacji do ogólnopolskiego programu finansowania in vitro. Kobiety mogą przystąpić do niego do 42. roku życia, jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia. W przypadku dawstwa zarodków lub oocytów, granica wieku wynosi 45 lat. Mężczyźni mogą skorzystać z programu do 55. roku życia. W przypadku zabezpieczenia płodności wymagany wiek kobiety to maksymalny 40 rok życia a mężczyzny 45 rok życia. Jednak wiek to nie jedyny wymóg. Para musi spełniać kryteria medyczne, które obejmują bezwzględną przyczynę niepłodności lub wcześniejsze nieskuteczne leczenie trwające minimum 12 miesięcy. Dodatkowo, pary muszą być w związku – małżeńskim lub partnerskim. Co więcej z finansowania w ramach programu mogą też skorzystać osoby posiadające zamrożone zarodki, a także pary, które korzystały już wcześniej z programów samorządowych lub rządowych.

Gdzie można skorzystać z programu finansowania in vitro?

Pary, które są zainteresowane rządowym programem in vitro mogą udać się do ośrodków wspomaganego rozrodu, które są jego realizatorami. Jedną z takich placówek jest Klinika Bocian w Lublinie zlokalizowana przy ul. Relaksowej 26, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem niepłodności i in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego, kwalifikacji par można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką pod numerem telefonu: +48 81 475 76 80 lub odwiedzając stronę internetową:





Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy