Rodzaje serwerów dla firm
Serwer może to być urządzenie lub też zainstalowane tam oprogramowanie, aplikacja służące do uruchomienia usługi lub też udostępniania zasobów danych innym osobom w sieci firmowej itp. Serwery lokalne (firmowe) działają w oparciu o strukturę danej firmy. Uruchamiane są na komputerach serwerowych, ale równie dobrze mogą być wdrażane na zwykłych komputerach stacjonarnych lub też popularnych dziś laptopach. Dane tak udostępniane są przesyłane poprzez sieć informatyczną do wszystkich komputerów znajdujących się w danej jednostce firmowej. Na lokalnym hoście istnieje również możliwość skonfigurowania własnej firmowej strony internetowej. Serwery lokalne wymagają konfiguracji usług ze strony osoby, pracownika danej firmy, a także późniejszej ich administracji. Tutaj użytkownik musi także pamiętać o wykupieniu licencji na system serwerowy oraz na inne potrzebne aplikacje na przykład w celu ochrony przed wirusami.
Natomiast serwery chmurowe posiada wirtualne maszyny przetwarzające dane użytkowników. Tutaj główne serwery umieszczone są poza siecią firmową i z reguły należą do danego usługodawcy zajmującego się oferowaniem tego rodzaju technologią. Chmura danych jest już gotowym miejscem z działającymi programami, aplikacjami. Tutaj dany użytkownik otrzymuje przeważnie gotowy produkt z zainstalowanymi podstawowymi programami typu klient pocztowy, pakiety biurowe, przestrzeń danych itp.
Serwery zewnętrzne nie wymagają także zakupu drogich sprzętów komputerowych, dysków twardych. Zapewniają korzystanie z aplikacji z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu. Firmy, które oferują swoje usługi w wirtualnej chmurze z reguły korzystają z najnowocześniejszych i szybkich hostingów. Za utrzymanie bezpieczeństwa danych oraz poprawność działania usług w internecie odpowiada firma zewnętrzna. Rozwiązanie więc technicznych problemów przebiega bardzo szybko. Za korzystanie z tego rodzaju serwera zazwyczaj użytkownik płaci abonament co miesiąc lub rok.
Podsumowanie
Korzystanie z serwerów wewnętrznych w danej firmie wymaga specjalistycznego skonfigurowania takiej usługi przez informatyka. Wymagana jest również późniejsza administracja danymi, a także dbanie o poprawny i szybki przepływ informacji w sieci. Natomiast usługa serwera zewnętrznego lub tak zwana chmura danych jest z reguły gotowym już systemem oferowanym przez usługodawcę rozwiązania chmurowego. Serwery zewnętrzne posiadają także mechanizmy bezpieczeństwa jak na przykład szyfrowanie danych SSL. Kopia danych na lokalnym serwerze musi być skonfigurowana przez odpowiednią osoba pracującą w danym przedsiębiorstwie, natomiast serwer zewnętrzny ma już automatyczne mechanizmy kopii bezpieczeństwa.
Komentarze (0)