Kredyt hipoteczny na ryczałcie – czy jest możliwy?
Czy można dostać kredyt hipoteczny na ryczałcie? Oczywiście, że tak. Pamiętaj jednak, że droga do otrzymania pożyczki może być bardziej kręta. Powodem jest fakt, że na ryczałcie ewidencjonowanym rozliczasz wyłącznie przychód. Nie wykazujesz przy tym kosztów ponoszonych na rzecz swojej działalności. Dlatego dla banku Twój realny dochód jest trudny do oszacowania.
A to z kolei powoduje, że zdolność kredytowa dla ryczałtowców jest obliczana nieco inaczej niż w przypadku osób rozliczających się z fiskusem na zasadach ogólnych lub podatku liniowego. Może być nawet o 30% niższa niż dla dwóch pozostałych grup przedsiębiorców, co w praktyce oznacza po prostu mniejszą kwotę kredytu.
Zdolność kredytowa na ryczałcie – jak liczą ją banki?
Jak banki liczą zdolność kredytową? W tym przypadku nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Każdy bank ma w tej kwestii własną politykę. O ile jeden stwierdzi, że realny dochód stanowi zaledwie 25% przychodu, o tyle dla drugiego będzie to 80%. Szczegółowe informacje o tym jak wygląda ryczałt a kredyt hipoteczny przeczytasz na Blogu Kredytowym.
Na tym oczywiście nie koniec, ponieważ bank udzielający kredytu hipotecznego ryczałtowcowi bierze pod uwagę też długość prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście w tej kategorii najtrudniej mają nowicjusze, którzy dopiero otworzyli firmę – w ich przypadku prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki jest znikome. Większość banków wymaga udokumentowania, że prowadzą biznes co najmniej rok lub 24 miesiące.
Jakie banki najlepiej liczą zdolność kredytową dla ryczałtowców?
Pozostaje zatem pytanie, który bank najlepiej liczy ryczałt. W przypadku dobrych, godnych zaufania banków, dochód jest wyliczany na naprawdę wysokim poziomie i może sięgać 90% przychodu ewidencjonowanego. A to z kolei przekłada się na wyższą kwotę kredytu.
Dla porównania – na rynku są też instytucje, które szacują, że jedynie 50% Twojego przychodu wchodzi w dochód. I, co ciekawe, wcale nie jest to zła propozycja na tle konkurencji, dlatego, jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto rozważyć jego propozycję.
Na uwagę zasługują też banki, które zdolność kredytową uzależniają od branży, w której pracujesz. Kod PKD dla przedsiębiorcy branży IT wylicza się na przykład na poziomie do 50% przychodu. Odsetek ten może być jednak niższy na przykład dla finansisty i wynosić zaledwie 30%.
Uzyskanie zdolności kredytowej to nie wszystko – liczą się też koszty pożyczki
Podpowiadamy jednak, że przygoda z pożyczką hipoteczną nie kończy się na wyliczeniu zdolności kredytowej. W końcu nie bez powodu wielu Polaków zastanawia się, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi. Zanim więc podpiszesz umowę z bankiem, przeanalizuj jego całkowity koszt i porównaj różne oferty. Sprawdź, jakie odsetki, prowizję oraz koszty obsługi naliczy bank. Weź pod uwagę ubezpieczenie kredytu. Zastanów się też, czy chcesz zaciągnąć pożyczkę z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na Blogu Kredytowym.
Podobno pieniądze szczęścia nie dają. Ale pozwalają kupić własne wymarzone M. Jeśli nie masz odpowiedniej gotówki na zakup nieruchomości, zawsze możesz posiłkować się kredytem hipotecznym. Pamiętaj, że opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie wyklucza takiej możliwości.
Komentarze (0)