reklama
reklama

Wyważanie kół – czym jest? Objawy złego wyważenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyważanie kół – czym jest? Objawy złego wyważenia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEWyważanie kół w samochodzie to powszechnie znana usługa warsztatowa, która w teorii nie jest niczym skomplikowanym, a w praktyce w sieci cały czas krąży na jej temat mnóstwo wątpliwych informacji. W tym artykule rozprawimy się z wszystkimi mitami dotyczącymi tego zabiegu oraz omówimy najczęściej pojawiające się pytania na temat wyważania kół. Dowiesz się, na czym polega wyważanie kół, jak przebiega proces wyważania kół, ile kosztuje taka usługa oraz poznasz objawy, które oznaczają, że Twoje koła nie zostały prawidłowo wyważone. Zapraszamy!
reklama

Wyważanie kół – jak wygląda w praktyce? Na czym polega proces wyważania kół w samochodzie?

Proces wyważania kół w samochodzie ma na celu zapewnienie równomiernego rozkładu masy na obracających się kołach, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Podczas wyważania koło jest montowane na specjalnej maszynie wyważającej, która sprawdza, gdzie występują nierówności w rozkładzie masy. Maszyna wskazuje, w którym miejscu należy umieścić ciężarki, aby skompensować nadmiar lub brak masy na danym kole. Przy należytym wyważaniu kół tolerancja zamyka się w kilku gramach. Zbyt duża nierównomierność w rozłożeniu masy może prowadzić do drgań i niestabilności podczas jazdy, a także przyspieszać zużycie opon oraz innych podzespołów.

reklama

Wyważenie kół polega w praktyce na zamontowaniu w określonych miejscach małych ciężarków, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Ten element z reguły bardzo ciekawi kierowców. W sieci nie brakuje dyskusji, w których pojawiają się pytania, takie jak wyważanie kół – ile gram, czy wyważanie kół – ile ciężarków. Jedyną poprawną odpowiedzią jest – to zależy od sytuacji. Ciężarki są naklejane lub mocowane na obręczy w miejscach wskazanych przez maszynę wyważającą. Ich zadaniem jest zrównoważenie nierównomiernie rozłożonej masy i zapewnienie, że koło będzie obracać się równomiernie, co eliminuje drgania i poprawia komfort jazdy.

reklama

Wyważanie kół w samochodzie to specjalistyczna usługa, którą powinieneś wykonywać jedynie w wyspecjalizowanych warsztatach. Jeśli mieszkasz w Gorlicach bądź okolicznych miejscowościach i masz koła do wyważenia, to z pewnością zainteresuje Cię wyważanie kół Gorlice. Kliknij link, a przejdziesz do przeglądarki warsztatów samochodowych certyfikowanych znakiem Q Service Castrol, które mają w ofercie profesjonalne wyważenie kół i nie tylko – sprawdź sam!

Złe wyważanie kół samochodowych – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Jeśli chodzi o złe wyważanie kół, objawy są zazwyczaj dość wyraźne, więc z pewnością nie umkną Ci przy codziennym użytkowaniu pojazdu. Jednym z najbardziej charakterystycznych znaków nieprawidłowo wyważonych kół są drgania kierownicy. Takie wibracje zauważysz najczęściej podczas jazdy z wyższymi prędkościami z zakresu powyżej 80-100 km/h. Zjawisko to ma miejsce, ponieważ nierównomiernie rozłożona masa na kole powoduje, że pojazd stara się wyrównać się w ruchu, co objawia się wibracjami przenoszonymi na kierownicę.

reklama

Złe wyważenie kół może prowadzić do uczucia niestabilności pojazdu na drodze. Samochód może zacząć „ciągnąć” w jedną stronę, zwłaszcza na prostych odcinkach drogi. Jest to efekt nierównomiernego kontaktu opon z nawierzchnią, który przekłada się na to, że pojazd nie porusza się w sposób płynny i stabilny. Ta niestabilność może być szczególnie odczuwalna podczas jazdy na autostradzie, gdzie prędkość jest wyższa, a jako kierowca oczekujesz od ogumienia zapewnienia pełnej kontroli nad pojazdem.

Innym sygnałem złego wyważenia kół jest nierównomierne zużycie bieżnika. W sytuacji, gdy koła nie są odpowiednio wyważone, opony mogą się zużywać w sposób nienaturalny. Może to prowadzić do powstawania nierówności na bieżniku, które będą obniżać przyczepność i bezpieczeństwo jazdy. Taki rodzaj zużycia może sprawić, że opony szybciej stracą swoją funkcjonalność, co w efekcie wymusi częstszą wymianę ogumienia.

reklama

Każdy z tych objawów nieprawidłowo wyważonych kół nie tylko niszczy Twój komfort jazdy, ale w szerszej perspektywie może mieć także duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo. W razie, gdybyś zauważył u siebie jakiekolwiek niepokojące rzeczy po wyważaniu kół – nie ryzykuj i koniecznie skonsultuj ten temat z mechanikiem.

Ile kosztuje wyważenie kół w samochodzie?

Koszt wyważenia kół w samochodzie zależy od kilku czynników. W większości przypadków cena za wyważenie jednego koła waha się od 25 do 75 zł. Na ostateczny koszt wpływ ma przede wszystkim rodzaj pojazdu – standardowe samochody osobowe będą tańsze przy wyważaniu kół, podczas gdy w przypadku pojazdów dostawczych czy terenowych, które mają większe koła, ceny będą wyższe. Ponadto cena może się różnić w zależności od miejsca, w którym wykonujesz usługę, oraz od zakresu pracy mechanika. W niektórych warsztatach koszt może obejmować także demontaż i montaż opon, co podnosi całkowity koszt usługi.

Podsumowanie

Prawidłowo wyważone koła to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo prowadzenia. Dlatego warto raz na jakiś czas sprawdzić wyważenie np. przy okazji wizyty w warsztacie w ramach innych czynności serwisowych. Pamiętaj przy tym o wszystkich informacjach zawartych w tym artykule, a nie zaskoczy Cię cena takiej usługi, czy ewentualne niepokojące objawy, które wskazują na złe wyważenie. Sprawdź sam!

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo