Reklama

Bądź rozważny na drodze! Policyjne działania "Boże Narodzenie"

Opublikowano:
Autor:

Bądź rozważny na drodze! Policyjne działania "Boże Narodzenie" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy z najbliższą rodziną. W ciągu tych dni wiele osób pokonana samochodami niekiedy duże odległości, żeby dojechać do swoich bliskich. Siadając za kierownicę, każdy powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i pasażerów. W tym okresie na drogach pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Częstsze kontrole prędkości, stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierujących – tak będą wyglądały święta dla policjantów ruchu drogowego.

Wielu z nas ruszy w podróż do swojej rodziny, aby Święta Bożego Narodzenia spędzić z najbliższymi. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie. Funkcjonariusze apelują o spokojną i rozsądną jazdę.

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Pamiętajmy o wymianie opon na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Przed jazdą trzeba sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrym pomysłem jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.
  • Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy
  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci zgodnie z przepisami powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.
  • Poruszając się pieszo poboczem, pamiętajmy o odblaskach – może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka. Jeśli zadbamy o naszą widoczność na drodze, inni użytkownicy będą nas mogli dostrzec z dużo większej odległości, a to da im możliwość wcześniejszego i bezpieczniejszego ominięcia pieszego. Osoby, które poruszają się po drodze poza obszarem zabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe.
  • Mundurowi apelują do wszystkich o spokojną, wyważoną i rozsądną jazdę. Najlepiej trzymać się zasady, że trochę wolniej znaczy o wiele bezpieczniej. Lepiej spóźnić się niż w ogóle na spotkanie z rodziną nie dojechać.
Już od jutra lubelska Policja rozpoczyna działania pn. „Boże Narodzenie"

Na drogach w całej Polsce będzie więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Będą oni widoczni na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu, miejscach newralgicznych i tych, w których może dochodzić do łamania przepisów. Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość kierowców, a także stan techniczny samochodów i reagować w każdym przypadku łamania i bagatelizowania przepisów ruchu drogowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE