Reklama

Buduj na własną rękę - to się opłaca! Budowa systemem gospodarczym. Najtaniej we własnym domu

Opublikowano:
Autor:

Buduj na własną rękę - to się opłaca! Budowa systemem gospodarczym. Najtaniej we własnym domu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa domu systemem gospodarczym to obecnie najtańsza forma realizacji inwestycji. Założenia są jednak bardzo jasne. Musimy zaangażować się w budowę własnego domu, poświecić sprawie czas i własną energię. Ile możemy zaoszczędzić i czy nasze poświecenie jest warte zachodu? Analiza doświadczeń inwestorów nie daje wątpliwości.

Budowa domu metodą gospodarczą – o co chodzi?

Jak pokazują badania przeważająca ilość domów, budowanych w naszym kraju, jest realizowana systemem gospodarczym. Na czym polega ta metoda i czemu jest tak powszechnie wybierana przez budowniczych? Ma jedną podstawową zaletę – jest najtańsza! Według średnich wyliczeń oszczędności sięgają często 20% ceny, którą musielibyśmy zapłacić budując projekt domu systemem zleconym.

Realizacja inwestycji metodą gospodarczą polega na tym, że sami, jako inwestorzy bierzemy się za organizację budowy. Stajemy się również wykonawcami poszczególnych etapów budowy. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie wykonać wszelkich prac własnoręcznie, chyba że jesteśmy z zawodu budowlańcami. Z reguły w budowie domu metodą gospodarczą udział bierze rodzina, znajomi i znajomi znajomych inwestora. Do fachowych prac zatrudnia się specjalistów, lecz również wtedy aktywnie nadzorujemy poszczególne działania na placu budowy.

Do zadań inwestora, zajmującego się własną budową należeć będzie między innymi:

  • poszukiwanie i negocjowanie cen materiałów budowy
  • logistyka i transport materiałów
  • organizacja terenu budowy i nadzór nad bezpieczeństwem pomocników
  • organizacja sprzętu niezbędnego do prowadzenia prac budowlanych

Jak widzimy decyzja o budowie domu metodą gospodarczą nakłada na inwestora masę obowiązków. Nie ma jednak tego złego, co by się w dobre nie zamieniło. Za cenę wyrzeczeń mamy pełną kontrolę nad budową.

 


Jakie są zalety realizacji systemem własnym?

Budowa domu metodą gospodarczą jest, jak już zaznaczyliśmy, tańsza od metody zleconej. Nie płacimy za każdy etap firmom zewnętrznym, tylko sami wykonujemy większość robót. Mamy przy tym pełną kontrolę nad tempem prac, ich zakresem oraz kolejnością. Do sytuacji idealnej dochodzi, gdy jesteśmy już na etapie wykańczania domu. Wybierając dobry projekt domu możemy zrealizować budowę etapami i mieszkając już u siebie wykańczać resztę pomieszczeń. Taki sposób prowadzenia inwestycji nazywa się systemem dwuetapowym. Najwygodniej stosować taką dzieloną budowę w domach z poddaszem, w których na parterze możemy zamieszkać po wykończeniu, a poddasze urządzać w miarę możliwości czasowych i finansowych.

Nadzorując wszelkie prace w swoim domu poznamy go jak nikt poza nami. Nie będzie miał on dla nas tajemnic, a w razie konieczności naprawy np. przewierconego przewodu, szybko odnajdziemy się w zawiłych schematach elektryki.

 


Dobry projekt, łatwa budowa.

Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym powinniśmy wybrać odpowiedni projekt domu. Najlepiej jakby oparty na foremnej bryle, z prosta konstrukcją dachu i jasnym układem pomieszczeń. Pamiętajmy – im lepszy, bardziej czytelny projekt domu, tym szybsza i tańsza budowa. Zacznijmy wiec od dobrego wyboru, najlepiej na GALERIADOMOW.PL https://www.galeriadomow.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE