Cegła to oryginalny materiał wykończeniowy i doskonała alternatywa dla gipsowych ścian bądź tapet. Nic więc dziwnego, że jest coraz bardziej doceniana przez dekoratorów wnętrz. Kolor, format i fakturę można dobrać do stylu i koncepcji pomieszczenia.
– Jednym z pomieszczeń, w których często i chętnie stosuje się w aranżacji ceglane elementy, jest salon, drugim – sypialnia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Alan Malesa, specjalista ds. sprzedaży w BJM Bricks.
Cegła jest ciężkim elementem wystroju i w pomieszczeniu o niewielkim metrażu może spowodować, że zabraknie wizualnego wrażenia przestronności. Dlatego też cała ściana wyłożona cegłami znacznie lepiej sprawdza się w dużych wnętrzach, z kolei w małych – lepiej postawić na delikatne ceglane akcenty. Trzeba też zadbać o to, aby pomieszczenie nie było zagracone – nadmiar mebli i bibelotów zepsuje cały efekt, a cegła wyda się zbyt ciężka.
– Najciekawszą aranżacją elementów ceglanych w salonie jest wykorzystanie ich na ścianie tzw. telewizyjnej, czyli jako tło do telewizora czy mebli. Drugim najpopularniejszym miejscem jest ściana oddzielająca salon i kuchnię – tłumaczy Alan Malesa.
Czerwona cegła najlepiej prezentuje się w zestawieniu z bielą, naturalnym drewnem i szarościami.
– Zastosowanie elementów ceglanych może dać różny efekt. Z jednej strony efekt może być surowy, stonowany, a jeżeli na przykład zastosujemy warianty bardziej rustykalne, czerwone, to ociepli nam to pomieszczenie i doda takiego bardziej klasycznego charakteru – podkreśla Alan Malesa.
Cegła prezentują się niezwykle ciekawie i intrygująco. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest dominującym elementem w aranżacji wnętrz, dlatego też pozostałe dekoracje muszą jej się w pewien sposób podporządkować.
– Cegła najlepiej sprawdza się we wnętrzach industrialnych, tzw. loftowych, czyli tutaj na pierwszy plan wysuwają się bardzo wysokie biura o surowym, szorstkim charakterze, w połączeniu z np. okładzinami betonowymi – dodaje Alan Malesa.
Cegła to wyjątkowo trwały i naturalny materiał budowlany. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć. Dobrze izoluje, jest ciepła, wycisza i nie blaknie. Stanowi oryginalną dekorację wnętrza – gwarantuje efekt 3D i ciekawie załamuje się na niej światło. Ze względu na to, że optycznie pomniejsza wnętrze, wymaga towarzystwa gładkich powierzchni. Jeśli się znudzi, można ją przykryć nową warstwą tynku.