Reklama

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą — jak go otrzymać?

Opublikowano: pt, 28 lut 2020 08:56
Autor:

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą — jak go otrzymać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze do niedawna, aby pracować za granicą, trzeba było po prostu wyjechać z kraju. Obecnie popularny stał się model pracy, w którym pracownik wcale nie musi być obecny w firmie, aby wykonać swoje obowiązki.

Nasi rodacy coraz częściej wybierają opcję pracy zdalnej dla zagranicznych firm, dzięki czemu osiągają dochody w obcej walucie. Jak w takiej sytuacji wziąć kredyt gotówkowy w Polsce?

 

Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą

Rodacy, którzy otrzymują wynagrodzenie w obcej walucie, mogą mieć spory problem z otrzymaniem kredytu gotówkowego w Polsce. Winą za taki stan rzeczy można obarczyć Komisję Nadzoru Finansowego, która swego czasu wydała dokument, zwany Rekomendacją S. To właśnie on uniemożliwił polskim bankom udzielanie kredytów osobom, które osiągają dochody w innej walucie niż złoty. Na szczęście obostrzenie to nie dotyczy każdego przypadku. Polacy, którzy zarabiają w euro, zdecydowanie szybciej znajdą kredyt dla siebie.

 

Czy wiesz, że…

Banki, udzielając kredytu osobom pracującym za granicą, ponoszą duże ryzyko. W przypadku braku terminowych spłat bank ma ograniczone możliwości w dochodzeniu roszczeń. Dodatkowo przyszły kredytobiorca musi wykazać się naprawdę dobrą zdolnością kredytową, by móc starać się o pożyczkę.

 

Kredyt gotówkowy — jak otrzymać?

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy w przypadku osoby pracującej za granicą jest zdecydowanie trudniejsze i bardziej skomplikowane niż w sytuacji, gdy o kredyt ubiega się osoba zarabiająca w polskiej walucie. Taki klient musi wykazać się znacznie większą ilością dokumentów czy zaświadczeń, a dodatkowo przetłumaczyć je na język ojczysty. Niestety nie może tego zrobić, korzystając z usług zwykłego tłumacza, powinien skorzystać z usług tłumacza przysięgłego.

 

Warto wiedzieć

Kredyt gotówkowy dla osób zarabiających w obcej walucie często udzielany jest na mniej preferencyjnych warunkach. Zazwyczaj jest to inny termin spłaty, wyższe oprocentowanie czy większa prowizja.

 

Starając się o kredyt, należy wziąć pod uwagę fakt, że banki akceptują jedynie dochody pochodzące z legalnych umów, przy czym najmilej widziane są dochody pochodzące z umowy o pracę lub kontraktu. Wszelkie dochody osiągane z pracy „na czarno” nie będą przez kredytodawcę brane pod uwagę.

 

Kredyt gotówkowy — potrzebne dokumenty

Starając się o kredyt w polskim banku, jesteś zobowiązany do przedstawienia następujących dokumentów:

●       Dokument tożsamości — dowód osobisty lub paszport.

●       Umowa o pracę lub kontrakt, trwająca minimum 6 miesięcy. Ten dokument powinien zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.

●       Zaświadczenie o dochodach.

●       Wykaz z konta bankowego przedstawiający dochody z ostatnich 6 miesięcy.

●       Roczne zeznanie podatkowe (PIT).

●       Raport wydany przez zamiejscowe Biuro Informacji Kredytowej.

●       W niektórych przypadkach konieczne będzie również potwierdzenie zameldowania w Polsce.

 

Banki udzielając kredytu swoim klientom, sprawdzają ich historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku osób pracujących za granicą niezbędne jest sprawdzenie ich w bazach lokalnego BIK-u. W zależności od miejsca zamieszkania będą to:

 

Kraj

Odpowiednik polskiego BIK-u

Niemcy

SCHUFA

Anglia

Equifax, Experian

Włochy

CRIF

Belgia

Belgijski Bank Narodowy

Holandia

BKR

Irlandia

ICB

Francja

Experian

Norwegia

Experian

Szwecja

Solidited UC

Hiszpania

ASNEF, EQUIFAX

 

 

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą — w jakim banku otrzymam kredyt?

Niestety, liczba banków, która zgadza się na udzielanie kredytu osobom zarabiającym w obcej walucie, jest niewielka. Dlatego ciężko w takiej sytuacji przebierać w ofertach kierując się tymi samymi parametrami jak w przypadku osób, które osiągają dochody w złotówkach. W obecnym położeniu trudno sprawdzić gdzie można otrzymać najtańszy kredyt gotówkowy, ponieważ banki bardzo często indywidualnie podchodzą do takiego klienta i każdy przypadek analizują oddzielnie.

BNP Paribas swoją ofertę kredytową kieruje również do osób, które osiągają dochody w obcej walucie (pochodzące z pracy za granicą). Na stronie internetowej banku, ciężko jednak znaleźć dedykowany produkt dla tej grupy odbiorców. Prawdopodobnie w celu otrzymania konkretnej oferty, należy skontaktować się z bankiem i sprawdzić, na jaki wysoki kredyt możemy sobie pozwolić oraz ile będą wynosić dodatkowe koszty.

Alior Bank, który jeszcze do niedawna chwalił się, że posiada w swojej ofercie kredyt dla osób zarabiających w obcej walucie, teraz na swojej stronie internetowej informuje klientów, że kredytobiorcą może być tylko osoba, która ukończyła 18 lat i uzyskuje dochody na terenie Polski. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innego, dużego banku — Santander Bank Polska. Na stronie internetowej można znaleźć komunikat, który jasno informuje, że w ofercie banku nie ma produktu dla klientów pracujących za granicą.

Sprawdziliśmy też inne banki, m.in. PKO BP, który jeszcze do niedawna udzielał kredytu osobom pracującym za granicą. Nie znaleźliśmy informacji, która mówiłaby wprost o tym, że takim klientom aktualnie bank nie udziela pożyczek. Co więcej, kredytodawca od swoich przyszłych kredytobiorców nie wymaga nawet posiadanie konta w PKO Banku Polskim. Osoby, które wolą załatwiać wszystkie formalności przez internet, mogą się ucieszyć, ponieważ w tym banku możliwy jest kredyt gotówkowy online. Oznacza to, że aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wypełnić prosty formularz i czekać na kontakt ze strony banku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE