Reklama

Reklama

Ksiądz zostaje w areszcie, śledczy biorą się za katechetę

Opublikowano: 27 lipca 2020 10:04
Autor: Agnieszka Ciekot

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci To już drugie śledztwo, jakie w ostatnim czasie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Opolu Lubelskim dotyczące "złego dotyku" wobec dzieci. Obiektami zainteresowań śledczych są duchowny z Opola i katecheta pracujący w jednej z podopolskich szkół.

Reklama

Obie sprawy wywołały małe "trzęsienie ziemi" w powiecie opolskim. U jednych mieszkańców współczucie, u innych zgorszenie. I cały czas są mocno komentowane.

 

Areszt w mocy

Sąd Okręgowy w Lublinie nie zgodził się na wypuszczenie na wolność księdza Tomasza F. z Opola Lubelskiego podejrzanego o molestowanie seksualne dwóch nieletnich chłopców. 4 grudnia w XI Wydziale Karnym Odwoławczym rozpoznane zostało zażalenie, jakie wniósł obrońca księdza, w związku z tym, że Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim aresztował go na trzy miesiące.

 

Mecenas nie mógł przekazać dobrych wieści duchownemu. Okręgówka postanowiła zaskarżone postanowienie dotyczące zastosowania najsurowszego z możliwych środka zapobiegawczego utrzymać w mocy. A to oznacza, że kapelan opolskiego szpitala nie opuści na razie murów miejscowego zakładu karnego, do którego trafił 15  listopada br. Orzeczenie jest prawomocne.

 

Przypomnijmy. Prokuratura przedstawiła księdzu dwa zarzuty. 50-letni Tomasz F. podejrzany jest o doprowadzenie do kilkukrotnego obcowania płciowego z jednym nieletnim oraz innych czynności seksualnych. Drugi zarzut dotyczy drugiego nieletniego i innych czynności seksualnych do jakich ksiądz miał doprowadzić jeden raz. Do  molestowania miało dochodzić w okresie od lipca 2018 roku do lipca br.

 

Pokrzywdzeni to dwaj chłopcy w wieku do 15 lat. Jeden z nich przyjeżdżał do Opola na plebanię. Wiadomo też, że matka chłopca znała księdza.

 

Podczas przesłuchania ksiądz składał wyjaśnienia. Śledczy nie ujawniają jednak, czy przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zasłaniają się dobrem śledztwa i pokrzywdzonych. Kuria zapewnia, że nie miała żadnych niepokojących informacji na temat niewłaściwych zachowań ks. Tomasza F.

 

Kilka dni temu duchowny widziany był na badaniach w szpitalu, do którego przywieziony został więźniarką.

 

Jest śledztwo w sprawie katechety

Kilka dni temu Prokuratura Rejonowa w Opolu Lubelskim zakończyła czynności sprawdzające i podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie katechety pracującego w jednej z podopolskich szkół podstawowych. To efekt anonimowych listów, jakie trafiły do prokuratury i naszej redakcji.

 

- Potraktowaliśmy sprawę na tyle poważnie, że musimy w całości przeprowadzić postępowanie, to znaczy przesłuchać świadków - mówi Marcin Pytka, p.o. prokuratora rejonowego w Opolu Lubelskim.

 

W toku czynności sprawdzających policjanci, którym prokuratura zleciła przeprowadzenie ich, nie mogli przesłuchiwać świadków i sporządzać protokołu z przesłuchań, a jedynie ich rozpytywać.

 

- Z uwagi na to, że materia jest poważna, zdecydowaliśmy, że może rzeczywiście być tam jakieś uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i z uwagi na to, wszczęliśmy to postępowanie - tłumaczy.

 

W jakim kierunku toczy się postępowanie, tego nie chciał powiedzieć.

 

Przypomnijmy. Ponad miesiąc temu do naszej redakcji i prokuratury trafiły anonimowe listy, których autorzy zarzucali nauczycielowi religii naruszanie nietykalności cielesnej dzieci, namawianie do całowania się, "złego dotyku" w stosunku do dziewczynek. Autor jednego z anonimów, zarzucił katechecie również to, że zboczone zachowania polegające na dotykaniu dzieci w miejsca intymne miał pokazać w dwóch innych szkołach, gdzie wcześniej pracował.

 

Jak udało nam się dowiedzieć, w związku z prowadzonymi czynnościami przez organy ścigania dyrektor szkoły musiał powiadomić rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli, który działa przy wojewodzie lubelskim. Rzecznik wszczął już postępowanie wyjaśniające w tej  sprawie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  lol

  normalnie rece czlowiekowi opadaja , takie rzeczy sa zbrodnicze i mam nadzieje , ze zaplaca wysoka kara , to im sie nalezy

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Plandemia

  Co na to burmistrz ?

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

  😁

  Mam nadzieję że go ostro wydymają w dupe

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -4

  Katole to zło

  Czarny chuj w niego pluj.