Reklama

Ksiądz zostaje w areszcie, śledczy biorą się za katechetę

Opublikowano: pon, 27 lip 2020 12:04
Autor:

Ksiądz zostaje w areszcie, śledczy biorą się za katechetę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To już drugie śledztwo, jakie w ostatnim czasie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Opolu Lubelskim dotyczące "złego dotyku" wobec dzieci. Obiektami zainteresowań śledczych są duchowny z Opola i katecheta pracujący w jednej z podopolskich szkół.

Obie sprawy wywołały małe "trzęsienie ziemi" w powiecie opolskim. U jednych mieszkańców współczucie, u innych zgorszenie. I cały czas są mocno komentowane.

 

Areszt w mocy

Sąd Okręgowy w Lublinie nie zgodził się na wypuszczenie na wolność księdza Tomasza F. z Opola Lubelskiego podejrzanego o molestowanie seksualne dwóch nieletnich chłopców. 4 grudnia w XI Wydziale Karnym Odwoławczym rozpoznane zostało zażalenie, jakie wniósł obrońca księdza, w związku z tym, że Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim aresztował go na trzy miesiące.

 

Mecenas nie mógł przekazać dobrych wieści duchownemu. Okręgówka postanowiła zaskarżone postanowienie dotyczące zastosowania najsurowszego z możliwych środka zapobiegawczego utrzymać w mocy. A to oznacza, że kapelan opolskiego szpitala nie opuści na razie murów miejscowego zakładu karnego, do którego trafił 15  listopada br. Orzeczenie jest prawomocne.

 

Przypomnijmy. Prokuratura przedstawiła księdzu dwa zarzuty. 50-letni Tomasz F. podejrzany jest o doprowadzenie do kilkukrotnego obcowania płciowego z jednym nieletnim oraz innych czynności seksualnych. Drugi zarzut dotyczy drugiego nieletniego i innych czynności seksualnych do jakich ksiądz miał doprowadzić jeden raz. Do  molestowania miało dochodzić w okresie od lipca 2018 roku do lipca br.

 

Pokrzywdzeni to dwaj chłopcy w wieku do 15 lat. Jeden z nich przyjeżdżał do Opola na plebanię. Wiadomo też, że matka chłopca znała księdza.

 

Podczas przesłuchania ksiądz składał wyjaśnienia. Śledczy nie ujawniają jednak, czy przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zasłaniają się dobrem śledztwa i pokrzywdzonych. Kuria zapewnia, że nie miała żadnych niepokojących informacji na temat niewłaściwych zachowań ks. Tomasza F.

 

Kilka dni temu duchowny widziany był na badaniach w szpitalu, do którego przywieziony został więźniarką.

 

Jest śledztwo w sprawie katechety

Kilka dni temu Prokuratura Rejonowa w Opolu Lubelskim zakończyła czynności sprawdzające i podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie katechety pracującego w jednej z podopolskich szkół podstawowych. To efekt anonimowych listów, jakie trafiły do prokuratury i naszej redakcji.

 

- Potraktowaliśmy sprawę na tyle poważnie, że musimy w całości przeprowadzić postępowanie, to znaczy przesłuchać świadków - mówi Marcin Pytka, p.o. prokuratora rejonowego w Opolu Lubelskim.

 

W toku czynności sprawdzających policjanci, którym prokuratura zleciła przeprowadzenie ich, nie mogli przesłuchiwać świadków i sporządzać protokołu z przesłuchań, a jedynie ich rozpytywać.

 

- Z uwagi na to, że materia jest poważna, zdecydowaliśmy, że może rzeczywiście być tam jakieś uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i z uwagi na to, wszczęliśmy to postępowanie - tłumaczy.

 

W jakim kierunku toczy się postępowanie, tego nie chciał powiedzieć.

 

Przypomnijmy. Ponad miesiąc temu do naszej redakcji i prokuratury trafiły anonimowe listy, których autorzy zarzucali nauczycielowi religii naruszanie nietykalności cielesnej dzieci, namawianie do całowania się, "złego dotyku" w stosunku do dziewczynek. Autor jednego z anonimów, zarzucił katechecie również to, że zboczone zachowania polegające na dotykaniu dzieci w miejsca intymne miał pokazać w dwóch innych szkołach, gdzie wcześniej pracował.

 

Jak udało nam się dowiedzieć, w związku z prowadzonymi czynnościami przez organy ścigania dyrektor szkoły musiał powiadomić rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli, który działa przy wojewodzie lubelskim. Rzecznik wszczął już postępowanie wyjaśniające w tej  sprawie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE