Reklama

Reklama

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Opublikowano: śr, 10 lut 2021 08:17
Autor:

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Reklama

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych. 

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia  mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

 

Członek zarządu Stowarzyszenia Prasy Lokalnej Mateusz Orzechowski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl komentuje ten temat:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wydawcy-zaniepokojeni-projektem-wprowadzenia-podatku-od-reklamy-zamach-na-nasze-funkcjonowanie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  Mn

  ***** opozycję

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Xxx

  Ale sobie ulżyli Radzyniacy- tak jest sluchać tylko TVP, Rydzyka i ogłoszeń w kościele

  • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -2

   Ciemny plebs

   No a na co liczysz po tej stronie Wisły tylko PiS,kler i biznesmen rydzyk mają poważanie a ta ciemna masa nie jest w stanie sami myśleć są tacy tępi że ktoś ich musi trzymać za ryj.

  • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -3

   Dewajtis

   Przynajmniej mają jakiś sens i nie ma tysięcznej powtórki rewolucji Gesslerowej czy tańca z nieudacznymi gwiazdami z Tyszkiewicz w roli głównej.

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -5

  Ktoś

  Dymać polsat i Solorza

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -7

  POLAK zalogowany

  LEWACKIE ZDRADZIECKIE MEDIA SZKODNIKI RP ALBO DO LIKWIDACJI ALBO BULIĆ PODATKI JA WSZYSCY POLACY CZY BOGATY CZY BIEDNY A JAK NIE TO ZLIKWIDOWAĆ SZKODNIKÓW