Reklama

Lubelskie inwestuje w najmłodszych mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

Lubelskie inwestuje w najmłodszych mieszkańców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowoczesne sale, pomoce naukowe i program dostosowany do potrzeb najmłodszych to przyszłość lubelskich przedszkoli. Edukacja dzieci jest jednym z priorytetów władz województwa, dlatego inwestycje zakrojono na szeroką skalę. W ramach działania 12.1 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego ogłoszono dotychczas 3 konkursy, w których na realizację projektów przeznaczono ponad 100 milionów złotych. Blisko 2040 placówek a w nich przeszło 4,2 tys. dzieci zostało objętych wsparciem.

W kwietniu podpisano 25 umów na dofinansowania, dzięki którym w kolejnych miejscowościach przedszkola zmienią się na lepsze.

 

Inwestycja w przyszłość

 

Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży na terenie całego kraju to ważne zadanie. Eksperci twierdzą, że odpowiedni program i warunki nauczania są kluczowe dla dalszego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. – Dzięki dofinansowaniom z RPO działania samorządów w tej kwestii mogą znacząco zwiększyć zasięg i skuteczność – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Dla dzieci, szczególnie tych z obszarów słabiej rozwiniętych, oznacza to wyjątkową szansę na lepszy start i poprawę przyszłych perspektyw edukacyjnych.

 

W Borkach na wesoło

 

Ponad 1,2 miliona złotych z unijnych funduszy trafi do Bork. Środki te umożliwią realizację projektu „Wesołe przedszkolaki w gminie Borki”, który ma pomóc w modernizacji lokalnej infrastruktury przedszkolnej. Projekt ma znaczenie priorytetowe nie tylko dla Urzędu Gminy Borki a przede wszystkim dla samych mieszkańców. Dotychczas niewiele dzieci mogło uczęszczać do przedszkoli.
– Ustaliliśmy razem z rodzicami, że głównym problemem jest brak miejsc przedszkolnych – mówi wójt gminy Radosław Sałata. Zespół Placówek Oświatowych w Borkach, w którego skład wchodzi lokalne przedszkole, już teraz może się pochwalić nowoczesnymi boiskami i budynkiem – dla wszystkich było więc oczywiste, że kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiedniego miejsca dla jeszcze większej liczby dzieci. Zmiany na lepsze nie ograniczą się tylko do Bork, ale obejmą również inny ośrodek zarządzany przez gminę, czyli ZPO w Woli Osowińskiej. Dzięki realizacji projektu w obu placówkach przybędzie 95 miejsc, z których powstaną trzy kolejne grupy przedszkolne.

To nie jedyny cel projektu. W obu budynkach zostaną wyremontowane sale i dostosowane do potrzeb dzieci. Specjalistyczne zajęcia i aktywności dodatkowe mają służyć prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia. Co więcej, opcja bezpłatnych posiłków dla dzieci na pewno ułatwi życie rodzicom. Dzięki temu jakość opieki nad najmłodszymi mieszkańcami gminy ulegnie znaczącej poprawie. – Dzieci muszą się rozwijać w warunkach godnych i przyjaznych – podsumowuje wójt.

 

 

„Edukacja przedszkolna – przyszłość naszych dzieci”, jeden z projektów zrealizowanych z funduszy unijnych w Gminie Chodel. Fot. Przemysław Gąbka

 

Nie tylko dla dzieci

 

Jakość nauki w przedszkolu, podobnie jak w szkołach czy na uniwersytetach, opiera się przede wszystkim na ludziach. Projekty, które wspierają rozwój i podnoszą kompetencje opiekunek i opiekunów, dostosowując ich umiejętności do potrzeb najmłodszych, są równie ważne, co zmiany w samej infrastrukturze. Jednym z nich jest projekt „Gmina Radzyń Podlaski stawia na przedszkolaków”, na który zostanie przeznaczone ponad 1,3 mln złotych z Funduszy Europejskich. Stworzenie dodatkowych 65 miejsc dla przedszkolaków poprawi dostęp do edukacji na obszarach wiejskich i podniesie kompetencje zarówno nauczycieli, jak i rodziców.

Ci będą mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych przez gminę Radzyń Podlaski i wzbogacić swoją wiedzę z zakresu wspierania umiejętności społecznych u dzieci. Planowane są również zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna czy zajęcia psychoedukacyjne. Kompleksowe podejście do problemu przedszkoli znacząco poprawi jakość edukacji wśród dzieci w gminie Radzyń Podlaski.

 

Zmieniaj Lubelskie z Funduszami Europejskimi!

 

Masz pomysł na projekt, ale brakuje ci środków, by go zrealizować? Skorzystaj z dotacji Funduszy Europejskich.

 

 

 

 


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE