Tegoroczni absolwenci szkół średnich rozpoczęli maraton egzaminacyjny. W poniedziałek (5 maja) odbywa się matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z informacji przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że egzamin zdaje ponad 284 tys. osób w całym kraju.
- Podstawa programowa dla szkoły ponadpodstawowej w zakresie kształcenia literackiego i kulturowego akcentuje chronologiczny układ treści, który pozwala na poznawanie utworów literackich w porządku historycznoliterackim, z uwzględnieniem różnorodnych kontekstów. Położono w niej przede wszystkim nacisk na czytanie utworów literackich, natomiast inne teksty kultury stanowią dopełnienie rozważań nad literaturą. Związane z nimi wymagania szczegółowe z obszaru Odbiór tekstów kultury dotyczą dwóch aspektów: umiejętności odczytania i wykorzystania tekstów kultury z różnych dziedzin sztuki oraz rozumienia tekstów nieliterackich. Kształcenie literackie służy ukazaniu, że literatura jest sztuką słowa, a zatem wiąże się z kształceniem językowym. Kompetencje językowe wraz z kompetencjami retorycznymi stanowią ważną podstawę tworzenia wypowiedzi pisemnych i ustnych. Uzasadnianie własnych racji, skuteczne argumentowanie i dowodzenie są możliwe tylko wtedy, gdy wypowiedź jest napisana lub wygłoszona językiem precyzyjnym, poprawnym, w sposób logiczny i spójny - czytamy w informatorze maturalnym CKE.
Egzamin składa się z trzech części: wypracowania, testu historycznoliterackiego oraz testu, który ma pozwolić sprawdzić umiejętności posługiwania się językiem. Można zdobyć ogółem 60 punktów. Do zdania egzaminu wystarczy 30 procent.
Zadania i arkusze
CKE ma opublikować arkusze z języka polskiego 5 maja ok godz. 14.00. Jednak już teraz m.in. Polska Agencja Prasowa podała, jakie tematy pojawiły się na wypracowaniu.
W przypadku wypracowania uczeń ma dwa tematy do wyboru.
- Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - takich rozważań dotyczyły - według maturzystów - tematy wypracowań do wyboru w poniedziałek na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym - informuje PAP. - Tematy te podali PAP po wyjściu z egzaminu maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.
PAP dodaje też, że jak mówili maturzyści - "zadania w części testowej egzaminu odnosiły m.in. do "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Adama Mickiewicza, wierszy Jana Kochanowskiego, Zbigniewa Herberta oraz powieści George'a Orwella "1984"".
Co dalej?
We wtorek (6 maja) odbędzie się egzamin z matematyki, a w środę (7 maja) z języka obcego. Egzamin maturalny zostanie przeprowadzony do 24 maja, w tym: część pisemna – od 5 do 22 maja oraz część ustna – od 9 do 24 maja.
Aby zdać tegoroczny egzamin maturalny trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Wyniki zostaną podane 8 lipca.
Komentarze (0)