Reklama

Pogodowe podsumowanie 2017 roku

Opublikowano:
Autor:

Pogodowe podsumowanie 2017 roku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pogodowo rok 2017 w województwie lubelskim zapisze się jako rok w pogodowej normie. Nie nękały nas jakoś specjalnie nawałnice czy susze. Jedynie zima była śnieżna i mroźna. 

Styczeń

Z nadejściem 2017 roku pojawiła się zima, która była z nami przez długi okres czasu. Niemal non stop za oknem leżała kilkunasto centymetrowa warstwa śniegu, a termometry wskazywały całodobowo ujemne wartości.

Zimno było 7 stycznia, kiedy to termometry na ścianie wschodniej województwa wskazały -22 st.C a we Włodawie termometry wskazały aż -22.7 st.C. Był to wówczas jeden z najzimniejszych dni w 2017 roku. Jeszcze zimniej było w tak zwanych zastoiskach czy mrozowiskach, gdzie temperatura na wysokości 2m przy bezchmurnych nocach spadała często poniżej -25 st.C a przy gruncie nawet poniżej -30 st.C. W pierwszych dniach stycznia termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazywały nawet do -15 st.C.

Niestety mróz zebrał również śmiertelne żniwo. Z powodu wychłodzenia zmarło 14 osób.

Z uwagi na niskie temperatury wiele razy zmuszeni byliśmy wydać najwyższy - 3 stopień - zagrożenia przed mrozem. Pokrywa śnieżna w tym miesiącu wynosiła przeważnie 15 cm.

Jak wynika z danych z naszej prywatnej stacji meteorologicznej, która znajduje się w Neplach k.Terespola, w styczniu temperatura maksymalna wyniosła 2.5 st.C a minimalna -22 st.C. Średnia temperatura dla tego miesiąca wynosi -4.8 st.C. Najwyższe ciśnienie zostało odnotowane 18 stycznia, 1038 hPa a najniższe 4 stycznia 998 hPa.

Luty

2 miesiąc roku zapisał się jako nieco cieplejszy. Bywało mroźno. Niekiedy temperatura potrafiła spaść do blisko -20 st.C. Tak było między innymi 10 lutego, gdy w okolicach Hrubieszowa temperatura spadła do -19.3 st.C. Pomimo, że w tym miesiącu pojawiało się więcej dni z dodatnia temperatura to miesiąc ten okazał się najbardziej śnieżny. W pierwszej połowie lutego w okolicach Terespola pokrywa śnieżna wynosiła 34 cm. Warto dodać, że w pierwszej połowie tego miesiąca często wiele dróg z powodu śnieżyc było nieprzejezdnych, a zaspy miały ponad metr wysokości.

Po śnieżnej pierwszej połowie, druga już była z dodatnią temperaturą i niżami, które sprowadzały wichury.

Najniższa temperatura odnotowana w Lutym wynosi -13.3 st.C a najwyższa 15.5 st.C. Najwyższe ciśnienie 1039 hPa a najniższe 983 hPa (dane ze stacji w Neplach k.Terespola).

Marzec

W marcu białych klimatów już nie było. Dominowała dodatnia temperatura, a do tego było wiele chwil ze słońcem. Marzec był spokojnym miesiącem, prócz pierwszych jego dni. Po roztopach stan rzek utrzymywał się powyżej stanów ostrzegawczych a nawet alarmowych, co przyczyniło się do lokalnych zalań oraz podtopień. W marcu mogliśmy również zaobserwować pierwsze burze, które na szczęście gwałtowne nie były. Warto dodać, że w miesiącu kilka dni było deszczowych co spowodowało, że całkowita suma dla tego miesiąca wynosi 55 mm

Temperatura maksymalna wyniosła 18.9 st.C a minimalna -2.2 st.C.

Kwiecień

Kwiecień był na ogół spokojnym miesiącem. Burz nie było, a jego początek był naprawdę ciepły. Pierwsze dni kwietnia przyniosły nam błękitne niebo a temperatury w cieniu przekraczały próg 20 st.C. Niestety od 10 kwietnia nadeszła zmiana. Aż do 24 kwietnia było zimno, bo temperatura maksymalna nie przekraczała 11 st.C a na domiar złego pojawiały się ulewy, które powodowały, że stan na rzekach stawał się niestabilny.

Dosyć ciekawa sytuacja pojawiła się 25 kwietnia, kiedy to termometry wskazały 19.5 st.C a dwa dni później (27 kwietnia) tylko 5 st.C. Do tego doszły intensywne opady śniegu i zabielona krajobrazy. Jaki widać pogoda zmienną jest.

Suma opady dla tego miesiąca wynosi 82.6 mm. Temperatura maksymalna = 24.5 st.C. Temperatura minimalna = -3.5 st.C.

Maj

Maj również był spokojny. Było ciepło oraz przeszło kilka burz. 9 i 10 maja zapewne przejdą do historii - temperatura maksymalna w tych dniach wyniosła niecałe 10 st.C a do tego pojawiły się opady śniegu, które lokalnie okazały się intensywne. Oprócz tego incydentu w maju nic więcej się niezwykłego nie wydarzyło.

Temperatura maksymalna wyniosła 27.6 st.C a minimalna -0.7 st.C. Całkowita suma opadów dla tego miesiąca wynosi 48 mm.

Czerwiec

Czerwiec do spokojnych już nie należał. W tym miesiącu pojawił się pierwszy upał. Często pojawiały się burze, które sprawiły, że lokalnie suma opadu dla tego miesiąca przekracza 100 mm. Burze na ogół gwałtowne nie były, oprócz tej z 29 czerwca. W tym dniu nad całym województwem szalała potężna nawałnica. Układ burzowy w postaci formacji liniowej przemieszczał się z południowego zachodu na północny wschód województwa. Najgorzej ucierpiał powiat bialski, gdzie zerwane zostały dachy, powalone drzewa, czy nawet betonowe latarnie, słupy oraz transformatory. Straty w tym dniu były ogromne.

Temperatura maksymalna wyniosła 31.2 st.C a minimalna 5.5 st.C suma opadu dla tego miesiąca wynosi 102.9 mm.

Lipiec

Lipiec, podobnie jak czerwiec, był upalny oraz burzowy. Choć burze się pojawiały to nie siały one jakiś dużych pustoszeń. Na ogół burze jedynie łamały drzewa oraz podtapiały. Lipiec z pewnością zapamiętają mieszkańcy Białej Podlaskiej - na początku miesiąca przez kilka dni były burze i tak zwane układy training-storms (czyli burza po burzy), które podtapiały bialskie ulice. Poza podtopieniami związanymi z burzami było spokojnie.

Temperatura maksymalna wyniosła 33.8 st.C a minimalna 6.9 st.C.

Sierpień

Miesiąc ten był upalny ale spokojny. W tym miesiącu przeważała wyżowa aura. Co prawda pojawiło się kilka burz i gradobić, ale na szczęście nie wyrządziły one żadnych szkód.

Temperatura maksymalna wyniosła 35.5 st.C a minimalna 6.7 st.C

Wrzesień

Miesiąc ten można nazwać mianem najmokrzejszego miesiąca roku. We wrześniu wiele razy pojawiały się ulewy, które spowodowały, że miesięczna suma opadu w wielu miejscach wyniosła 112.3 mm. Upał już się nie pojawił, ale było ciepło. Pomimo kilku chłodnych dni termometry niemal, że codziennie wskazywały wartości przekraczające próg 20 st.C.

Temperatura maksymalna wyniosła 28.8 st.C a minimalna 1.4 st.C.

Październik

Miesiąc ten także był deszczowy. Całkowita suma opadu dla października wynosi 91.2 mm. Pomimo deszczowych dni miesiąc ten był ciepły. Przeważnie termometry wskazywały wartości oscylujące na poziomie 15 st.C. Nie zabrakło również dni, gdzie słupki rtęci przekroczyły barierę 20 st.C.

Temperatura maksymalna w październiku wyniosła 22.1 st.C a minimalna 1.2 st.C.

Listopad

Listopad podobnie jak poprzednie miesiące nie odbiegał od normy. Było ciepło i sucho - suma opadu dla listopada wynosi 32 mm. 

Temperatura maksymalna wyniosła 13.3 st.C a minimalna -4.3 st.C.

Grudzień

Zimowy miesiąc, a może i jesienny, zapisze się pewnie jako ciepły. Do dnia dzisiejszego zaledwie 2 dni były z całodobowym mrozem, oraz kilka z pokrywą śnieżną. Najwięcej śniegu leżało na południowym wschodzie województwa w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, gdzie jedynie 5 dni było z pokrywą śnieżną. Na pozostałym obszarze były to ok 1-3 dni. Dodajmy, że maksymalna grubość pokrywy śnieżnej wyniosła jedynie 7 cm, a więc niewiele. Pomimo 2 dni z całodobowym mrozem jest ciepło. Niemal że codziennie temperatura oscyluje w okolicach 5 st.C.

Najcieplej było w wigilię, kiedy to silnie powiało. W tym dniu termometry wskazały 11 st.C, a największe porywy wiatru odnotowano we Włodawie i w Lublinie, tam osiągnęły one prędkość 78 km/h. Nad resztą województwa powiało lekko słabiej: Zamość - 68 km/h, Terespol - 58 km/h. Z powodu silnego wiatru 383 gospodarstw było bez prądu. Najgorsza sytuacja panowała w powiecie bialskim, gdzie ponad pół powiatu była bez prądu.

Do stycznia 2018 roku w pogodzie będzie spokojnie, więc w grudniu raczej już się nic nie wydarzy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE