Ojciec Święty odszedł w poniedziałek (21 kwietnia) o godzinie 7:35. Watykan poinformował, że przyczynami śmierci papieża Franciszka był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. O szczegółach pogrzebu papieża Franciszka także poinformował Watykan. Liturgii będzie przewodniczył 91-letni kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Papież pochowany zostanie dzisiaj (26 kwietnia). Początek uroczystości o godzinie 10:00. Zgodnie z testamentem papieża, grób znajdował się będzie w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, w niszy bocznej nawy, pomiędzy Kaplicą Paulińską a Kaplicą Sforzów.
Watykan ujawnił treść dokumentu, z którym pochowany zostanie papież Franciszek. W trumnie papieża Franciszka złożono tzw. rogito – „Akt przejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Franciszka”, zawierający skrócony życiorys oraz najważniejsze dokonania jego pontyfikatu.
- Wędrując z nami jako pielgrzym nadziei, przewodnik i towarzysz drogi ku ostatecznemu celowi, do którego wszyscy jesteśmy powołani — Niebu, 21 kwietnia Roku Świętego 2025, o godzinie 7:35 rano, gdy światło Paschy oświetlało drugi dzień Oktawy, w Poniedziałek Wielkanocny, umiłowany Pasterz Kościoła Franciszek przeszedł z tego świata do Ojca. Cała wspólnota chrześcijańska, szczególnie ubodzy, oddawała chwałę Bogu za dar jego odważnej i wiernej służby Ewangelii i mistycznej Oblubienicy Chrystusa - tak rozpoczyna się treść dokumentu. Jak przypomniano w dokumencie, papież Franciszek, 266. następca św. Piotra, urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires jako syn włoskich emigrantów – Mario, księgowego i kolejarza, oraz Reginy, zajmującej się domem i wychowaniem pięciorga dzieci.
W rogito zapisano, że 31 lipca 1973 roku Jorge Mario Bergoglio został prowincjałem jezuitów w Argentynie. W 1992 roku mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires i tytularnym biskupem Auca, przyjął zawołanie „Miserando atque eligendo”. Po śmierci kard. Quarracino w 1998 roku objął funkcję arcybiskupa Buenos Aires i prymasa Argentyny, zostając także ordynariuszem wiernych obrządków wschodnich oraz wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny. W 2001 roku Jan Paweł II kreował go kardynałem, przypisując mu tytularny kościół św. Roberta Bellarmina w Rzymie.
- Był prostym i bardzo kochanym pasterzem swojej archidiecezji, przemierzającym jej zakątki także metrem i autobusami. Mieszkał w mieszkaniu i sam przygotowywał sobie kolację, bo czuł się jednym z ludzi. Przyjął imię Franciszek, gdyż — jak św. Franciszek z Asyżu — pragnął troszczyć się przede wszystkim o najuboższych na świecie – czytamy w rogito. W dokumencie wspomniano także o jego modlitwie podczas pandemii – 27 marca 2020 roku papież samotnie wstawiał się za ludzkość na pustym Placu św. Piotra oraz o jego częstym zaangażowaniu w obronę niewinnych.
Dokument kończy się łacińskim zapisem mówiącym o wieku Ojca Świętego oraz długości jego pontyfikatu:
CORPUS FRANCISCI P.M.
VIXIT ANNOS LXXXVIII, MENSES IV DIES IV.
ECCLESIAE UNIVERSAE PRAEFUIT
ANNOS XII MENSES I DIES VIII
Semper in Christo vivas, Pater Sancte!
Komentarze (0)