Polskie służby weterynaryjne, wspierane przez Straż Graniczną, Policję, Inspekcję Transportu Drogowego oraz Krajową Administrację Skarbową, prowadzą wzmożone kontrole na granicach. Szczególną uwagę zwraca się na przesyłki zwierząt pochodzących z Węgier i Słowacji, a także na gospodarstwa, do których trafiły zwierzęta z tych krajów. Pobierane są próbki do badań laboratoryjnych, mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych ognisk choroby.
Wyznaczanie miejsc do utylizacji
Jednym z kluczowych elementów przygotowań jest wyznaczanie miejsc, gdzie w razie potrzeby będą grzebane padłe zwierzęta. Minister rolnictwa, Czesław Siekierski, poinformował, że prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Lasami Państwowymi w sprawie wykorzystania poligonów i terenów leśnych do tego celu. Miejsca te mają być oddalone od skupisk ludzkich, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Mowa o poligonach i wydzielonych częściach lasów.
Możliwości utylizacyjne kraju
Obecnie w Polsce działa 20 zakładów sektora utylizacyjnego, w tym 16 zajmujących się odbiorem kategorii pierwszej i drugiej oraz cztery spalarnie. Łączna maksymalna zdolność produkcyjna tych zakładów wynosi około 3 300 ton surowca na dobę, z czego standardowo wykorzystuje się około 1 800 ton. Oznacza to, że istnieje rezerwa około 1 500 ton materiału do utylizacji na dobę, co w razie potrzeby może zostać wykorzystane do szybkiego usuwania padłych zwierząt.
Zakłady utylizacyjne kategorii 1 i 2 najbliższej nas znajdują się w:
- Cemex Polska Sp. z o.o., Chełm, woj. lubelskie;
- Gospodarstwo Rybackie PSTRĄG PUSTELNIA Anna Pyć, Trzebiesza, woj. lubelskie.
Spalarnia odpadów:
- Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o., Konin, woj. wielkopolskie;
- PreZero Zielona Energia Sp. z o.o., Poznań, woj. wielkopolskie;
- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o., Warszawa, woj. mazowieckie.
Komentarze (0)