W poniedziałek, 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto obchodzone jest święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Dzięki temu zyskaliśmy dodatkowy dzień wolny, a więc w tym roku weekend potrwa trzy, a nie dwa dni.
Pogoda na długi weekend: czasem słońce, czasem deszcz
Niezależnie od tego, czy będziecie brali udział w uroczystościach z okazji 15 sierpnia, czy wyjeżdżacie nad morze, w góry, na Mazury, czy też planujecie ogródkowy grill, niekorzystna aura potrafi zepsuć najlepiej zaplanowany czas. Dlatego warto wiedzieć, co się będzie działo w ciągu kilku najbliższych dni. Tym bardziej, że synoptycy IMGW zapowiadają, że pogoda będzie raczej zmienna. Na spacery lepiej zabrać parasole oraz dodatkowe okrycia. Przedstawiamy prognozę przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Według meteorologów, sobota z zachmurzeniem na ogół umiarkowanym, a na południu dużym. Przelotny deszcz na ogół na południu i w centrum, na południu miejscami też burze. W trakcie burz opady deszczu do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 22°C do 25°C na południowym wschodzie i wschodzie, około 28°C w centrum, do 30°C miejscami na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i bez opadów tylko na zachodzie i północnym zachodzie. Tam też najcieplej, temperatura maksymalna od 28°C do 30°C. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotny deszcz oraz burze. W najcieplejszym momencie dnia od 23°C do 28°C. Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie z północnego wschodu. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.
Poniedziałek w całym kraju ze zmiennym zachmurzeniem, przelotnym deszczem oraz burzami. Najmniej opadów na krańcach zachodnich. Temperatura maksymalna od 25°C nad morzem i na obszarach podgórskich oraz 27°C na północnym wschodzie do 30°C, 31°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.
Pamiętajcie o zakupach. W poniedziałek nie kupicie świeżych bułek
Długi weekend wiąże się z tym, że większość sklepów będzie nieczynnych nie przez jeden, a przez dwa dni. Warto więc zrobić wcześniej zakupy. Sobota jest normalnym dniem handlowym, i to ostatni moment na "normalne" zakupy. Pamiętajmy również, że w poniedziałek nie kupimy świeżych bułek w ulubionej piekarni, chyba że wypiecze je sam właściciel i potem on lub jego rodzina stanie za ladą, aby je sprzedać. Podobnie sprawa wygląda z prywatnymi sklepami spożywczymi.
Zakupy zrobicie w Żabkach. Tam jednak musicie uważać. W związku z tym, że działają one na zasadach franczyzy, w części sprzedawać będą sami franczyzobiorcy (i tu powinniście zrobić zakupy za gotówkę), ale w część będą czynne tylko kasy samoobsługowe. A to oznacza, że za zakupy zapłacicie tylko kartą!
Otwarta będzie również większość sklepów Intermarche, które stały się - formalnie - klubami czytelnika, albo jak w przypadku sklepu w Cieszynie dworcem autobusowym.
Osoby, które w długi weekend chcą nadrobić zaległości w odwiedzeniu muzeów, parków rozrywki, czy zoo, powinni przede wszystkim sprawdzić, czy w poniedziałek nie zmieniły się ich godziny otwarcia. Informacji należy szukać na stronach internetowych, a także w mediach społecznościowych. Niektóre punkty specjalnie na długi weekend przygotowały dodatkowe atrakcje.
Będziesz podróżować samochodem? Noga z gazu
Tradycyjnie nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać mundurowi, którzy w większości nie skorzystają z długiego weekendu. Od piątku możemy spodziewać się zwiększonej liczby patroli drogówki. Policja zapowiedziała, że będzie badać trzeźwość kierujących oraz bacznie przyglądać się, czy nie łamią przepisów - czy nie jadą za szybko, czy mają zapięte pasy i czy przewożą dzieci w fotelikach. Warto o tych rzeczach pamiętać i to nie dlatego, żeby uniknąć mandatu, ale po prostu, aby dotrzeć na miejsce bezpiecznie. Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Mundurowi przypominają, że 12 sierpnia obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18 do 22, 13 sierpnia od 8:00 do 14:00, natomiast 14 i 15 sierpnia od 8:00 do 22:00.
Kolejny długi weekend przypada dopiero w listopadzie, warto więc bezpiecznie do niego dotrwać. Tym bardziej, że za dwa miesiące będziemy mieć aż dwie okazje do dłuższego odpoczynku. 1 listopada wypada we wtorek, biorąc więc dzień urlopu - w poniedziałek - można mieć weekend przez 4 dni. 11 listopada, Święto Odzyskania Niepodległości, wypada w piątek, co oznacza, że bez wykorzystywania urlopu wypoczniemy przez 3 dni.
Natomiast Wigilia wypada w 2022 roku w sobotę, dni świąteczne to niedziela i poniedziałek. Bez wykorzystywania urlopu będzie można wypocząć tylko 3 dni.
Komentarze (0)