- Dziękujemy za dar jego serca dla kościoła i młodych! Niech odpoczywa w pokoju wiecznym – napisał biskup z Lublina Adam Bab na Facebooku.
- Był mi bardzo bliski. Nie mógł mieć piękniejszej śmierci, niż ta, niż w tym tygodniu, w którym czcimy zmartwychwstanie Chrystusa. W tygodniu, w którym każdy chrześcijanin sobie uświadamia, że jego życie nie kończy się, tylko zmienia – mówi ks. abp Stanisław Budzik w rozmowie z Radiem Eska.
Papież Franciszek był jednym z najdłużej żyjących papieżów w historii Kościoła. - Zachęcam do tego, aby spojrzeć na papieski wymiar Kościoła jako na całość, bez porównywania pontyfikatu Franciszka do tych wcześniejszych. Każdy był potrzebny, każdy miał w zamyśle Pana Boga swój cel – powiedział na antenie Radia Zet ks. kardynał Kazimierz Nycz, były metropolita warszawski.
- Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie, gdzie On już jest obecny po drugiej stronie i już o wszystkim wie - mówi kardynał Konrad Krajewski w rozmowie z Radiem Watykańskim.
- Trumna z ciałem papieża Franciszka będzie wystawiona w bazylice Świętego Piotra od środy do piątku - informuje Watykan. Rano w środę trumna zostanie przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki.
Kto będzie następcą papieża Franciszka? Tego dowiemy się wkrótce. - Nie będę zdradzał, za kim zagłosuję - mówi kardynał Kazimierz Nycz, który będzie jednym z kardynałów decydujących o tym, kto będzie Ojcem Świętym. - Planuje głosować tak, jak mi w danym momencie konklawe podpowie Duch Święty – dodaje.
Pogrzeb
Jak informuje abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, w sobotę (26 kwietnia) o godzinie 10:00, w pierwszym dniu nowenny żałobnej (Novendiali), na Placu św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka, zgodnie z przepisami zawartymi w Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (nr 82–109).
Liturgii pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Mszę św. pogrzebową mogą koncelebrować patriarchowie i kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, prezbiterzy.
Po zakończeniu celebracji eucharystycznej odbędą się obrzędy końcowe (Ultima commendatio oraz Valedicito). Następnie trumna Biskupa Rzymu zostanie przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra, a stamtąd do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie nastąpi pochówek Franciszka.
O papieżu Franciszku
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, jako syn włoskich imigrantów. Ukończył technikum chemiczne, a następnie wybrał drogę kapłaństwa, wstępując do seminarium diecezjalnego w Villa Devoto. 11 marca 1958 roku wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego. Ukończył studia humanistyczne w Chile i powrócił do Argentyny w 1963 roku, aby ukończyć studia filozoficzne w Colegio de San José w San Miguel. W latach 1964-1965 wykładał literaturę i psychologię w Immaculate Conception College w Santa Fé, a w 1966 roku uczył tego samego przedmiotu w Colegio del Salvatore w Buenos Aires. W latach 1967-70 studiował teologię na Wydziale Teologicznym Colegio de San José.
13 grudnia 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Ramóna José Castellano. W latach 1970-1971 kontynuował naukę na uniwersytecie w Alcalá de Henares w Hiszpanii, a 22 kwietnia 1973 roku złożył profesję zakonną u jezuitów. Po powrocie do Argentyny był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari w San Miguel; profesorem na Wydziale Teologicznym w San Miguel; członkiem konsulty Prowincji San Miguel Towarzystwa Jezusowego, a także rektorem Colegio Máximo de San José.
31 lipca 1973 roku został mianowany prowincjałem jezuitów w Argentynie, który to urząd sprawował przez sześć lat. Następnie wznowił pracę w sektorze uniwersyteckim, a od 1980 do 1986 roku ponownie pełnił funkcję rektora Colegio Máximo de San José, a także proboszcza, ponownie w San Miguel. W marcu 1986 roku wyjechał do Niemiec, aby dokończyć swoją pracę doktorską; następnie przełożeni wysłali go do Colegio del Salvador w Buenos Aires, a potem do kościoła jezuitów w mieście Córdoba jako kierownika duchowego i spowiednika.
20 maja 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Auca i pomocniczym Buenos Aires. 27 maja przyjął w katedrze święcenia biskupie z rąk kard. Antonio Quarracino, arcybiskupa Buenos Aires. Jako swoje motto biskupie wybrał zawołanie: Miserando atque eligendo, a na swoim herbie umieścił IHS, symbol Towarzystwa Jezusowego.
Komentarze (0)