Podczas środowej konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła szczegóły dotyczące reformy edukacji. Ta wejdzie w życie już od roku szkolnego 2026/27, a nowa podstawa programowa obejmie I i IV klasy szkoły podstawowej. Rok później obejmie również I klasy szkół średnich oraz pozostałe klasy szkoły podstawowej.
Oczywiście zmienią się też egzaminy. Matura oraz egzamin ósmoklasisty zgodnie z nową formułą zobaczymy po raz pierwszy w 2031 roku, z jednym wyjątkiem. Uczniowie technikum nową maturę napiszą rok później - w 2032 roku. Nad reformą edukacji pracował Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy.
- Trzeba wiele zmienić. Wszystkie informacje są dostępne od dzisiaj w internecie, na stronie Reforma26. Kompas Jutra. Reforma jest rozpisana na lata. W 2025 roku w szkołach pojawią się dwa nowe przedmioty: edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska. Zmieni się również podstawa programowa wychowania fizycznego. W 2026 roku zaczną obowiązywać nowe podstawy programowe w klasach I i IV szkoły podstawowej. Na 2031 rok zaplanowaliśmy nowe egzaminy: ósmoklasisty i maturę - mówiła Nowacka.
Zmiana podstawy programowej będzie dotyczyła oczywiście nie tylko uczniów, ale również nauczycieli. Ci będą musieli dostosować się do nowych wytycznych i kształcić zgodnie z nimi. Do realizacji będą mieli cały program nauczania. Nowe podstawy mają być spójne i jasne, a wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer twierdzi, że będą również zorientowane na rozwój kompetencji uczniów: poznawczych, społecznych i osobistych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.