Ostatnio głośno było o zaginionych nastolatkach -14-letniej Nicolii i 16-letnim Łukaszu z Bydgoszczy, którzy jak się okazało uciekli z domu. Para cała i zdrowa odnalazła się w Rzymie. Przebywali tam około 20 dni, nocując w drogim hotelu. Ich sielankę przerwała dopiero wizyta włoskiej policji. Ostatecznie młodzi ludzie wrócili do swoich bliskich w Polsce, dla których ten czas był jednym z najgorszych, jakie może przechodzić rodzina.
Zbliżają się jednak wakacje i jak pokazują policyjne statystyki do takich sytuacji, będzie dochodziło częściej. Zapewne większość z uciekinierów do domu wróci, kiedy skończą się pieniądze i pojawi się problem z noclegiem oraz kupieniem jedzeniem. Niestety, nie wszystkie historię będą miały dobre zakończenie.
Zaginięcia mają również związek z porwaniami rodzicielskimi, niekiedy z porwaniami dla okupu. Fundacja ITAKA, która od lat, pomaga w poszukiwaniach osób, dodaje, że kolejnym powodem, jest niedostateczna opieka ze strony dorosłych. W przypadku małych dzieci do takiej sytuacji może dojść, gdy zostaną pozostawione same na podwórku, podczas powrotu ze szkoły lub podczas zakupów w supermarkecie. Czasami maluchy oddalają się od rodzica, bo ich wzrok przyciągnęła np. sklepowa wystawa. ITAKA podkreśla, że w zdecydowanej większości przypadków to ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić pociechę przed zaginięciem, zwłaszcza w przypadku tych najmłodszych dzieci.
W naszej galerii znajdziecie wizerunki poszukiwanych przez fundację dzieci. Niektóre przepadły kilka miesięcy temu, innych rodzice szukają od lat. Przy każdym komunikacje znajdziecie dokładne informacje, kogo zawiadomić, jeżeli macie jakiekolwiek wieści dotyczące danego dziecka.
Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych powstała 22 marca 1999 roku. Jest to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która całościowo zajmuje się problemem zaginięć. Rocznie pomaga 1500 rodzinom. W fundacji działa 40 wolontariuszy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie itaka.org.pl.
Komentarze (0)