Reklama

Tygodniowa prognoza pogody: Będzie mroźno

Opublikowano:
Autor:

Tygodniowa prognoza pogody: Będzie mroźno - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od poniedziałku będzie napływać do nas arktyczne powietrze z północy i z każdym dniem ma być coraz chłodniej. Pod koniec tygodnia temperatura spadnie nawet do -15 stopni.

Weekend zaczął się niezwykle ciepłą pogodą, w sobotni wieczór termometry w całym województwie wskazały aż 10 st. C powyżej zera. Od poniedziałku czeka nas radykalna zmiana pogody. Przyczyni się do niej wyż, który będzie nad naszą częścią Europy. To sprawi, że do Polski napłynie najpierw chłodniejsze powietrze z północny, a pod koniec tygodnia arktyczne zimno.

Obecnie na północy Skandynawii rozbudowuje się wyż, który będzie wędrował na południe i już w okolicach czwartku pojawi się on nad Litwą. Takie położenie ośrodka wysokiego ciśnienia i innych ośrodków barycznych sprawi, że z północy zacznie spływać mroźne arktyczne powietrze. Pod koniec tygodnia centrum wyżu znajdzie się nad Polską, gdzie ciśnienie wzrośnie do niemal rekordowych wartości (1056 hPa).

Taka cyrkulacja powietrza gwarantuje mroźną i pogodną aurę. Zacznie się ona dokładnie w nadchodzący weekend. Już w piątek w najcieplejszym momencie dnia będzie -7 st. C. Nocą temperatura może spadać do -15 stopni, a przy rozpogodzeniach do nawet -20 st. C. W sobotę będzie jeszcze zimniej, w najcieplejszym momencie dnia będzie -8 st. C, a w niedziele -10 st. C.

Kluczową rolę będzie tu miało zachmurzenie. W pochmurne dni nocą możemy liczyć na -15 st.C. W przypadku bezchmurnego nieba temperatura z pewnością będzie spadać do -20 st. C a w obniżeniach terenu i w mrozowiskach do -25 st. C.

Najbardziej mroźna pogoda utrzyma się przez blisko tydzień. Po 20 grudnia, przyjdzie niewielkie ocieplenie, ale wciąż utrzymywać się będą całodobowe mrozy.

Co do świat, to na tą chwile będzie mroźno z delikatną pokrywą śnieżna. Szanse na białe święta wzrosły do 80%.

Niebezpieczne mrozy 

Wobec bardzo niskich, a przez to groźnych dla życia temperatur w niebezpieczeństwie są osoby bezdomne, starsze, mieszkające samotnie lub pomieszkujące w ogródkach działkowych. Dlatego apelujemy o reagowanie. Jeśli w mroźne dni widzimy osobę śpiącą na ławce czy gdzieś na świeżym powietrzu nie przechodźmy obojętnie, ponieważ te osoby są narażone na zamarznięcie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE