Reklama

Uprawa frezji – wszystko co najważniejsze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uprawa frezji – wszystko co najważniejsze - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Frezja (Freesia x hybrida) od lat cieszy się niesłabnącą popularnością jako kwiat cięty. Obecnie coraz więcej ogrodników decyduje się na uprawę frezji jako rośliny ogrodowej czy doniczkowej. Kwitnąca latem na zjawiskowe, jasne, nasycone kolory frezja jest genialnym pomysłem na stworzenie pachnącego zakątka.

 

Frezje to wszechstronne kwiaty i w pełni należy im się przestrzeń w ogrodzie.

Kolorowe kwiaty tego gatunku, zaczynają się pojawiać w ogrodach miejskich, z coraz modniejszym stylem boho.

Gdy dysponujemy balkonem, warto posadzić je w kaskadowych doniczkach i stworzyć, barwne, nieco egzotyczne otoczenie, wypełnione uwodzicielskim, kwiatowym aromatem. Cebulki kwiatów w wielu odmianach zobacz tutaj.

Wymagania Frezji

Frezja jest kwiatem pięknym, ale wymagającym.

Na skalę masową, do sprzedaży na kwiat cięty jest uprawiana w szklarniach. Uprawa w ogrodzie jest dość trudna. Gdy chcemy uzyskać te kolorowe kwiaty, kierujmy się ich naturalnym rytmem.

Pochodząca z Afryki Południowej roślina, kwitnie w chłodnej porze deszczowej. Cebule są małe i nie wymagają głębokiego sadzenia; umieść je tylko na głębokości około 5-7 cm, spiczastym końcem skierowanym do góry. 

Do sadzenia wybieramy zdrowe bulwy, które sadzimy na przełomie kwietnia i maja. Konieczna jest dokładna obserwacja wyników temperatury. Słupek termometru musi oscylować między 17 a 6 stopni Celsjusza.

Odpowiednim stanowiskiem jest miejsce słoneczne, dobrze osłonięte przed wiatrami. Frezje preferują podłoże żyzne, w dużym udziałem próchnicy, pH obojętne lub lekko zasadowe.

Istotne, by gleba była cały czas wilgotna – frezje nie tolerują huśtawki wilgotności. Idąc tym tropem, podlewanie powinno być częste, ale nieobfite. Frezja powinna zacząć kwitnąć około 8-12 tygodni po posadzeniu cebul, czyli w czerwcu lub lipcu.

Rośliny wyglądają najlepiej, gdy są zgrupowane, w co najmniej 5-7 egzemplarzy. W trakcie wzrostu należy pamiętać o dokarmianiu frezji nawozami wieloskładnikowymi, ściółkowaniu gleby, odchwaszczaniu stanowiska i nawadnianiu.

Doniczkowa uprawa frezji

W związku z tropikalnym pochodzeniem frezji, uprawa w pojemniku może okazać się znacznie łatwiejsza.

Wybieramy spore donice, które wypełniamy podłożem dobrze przepuszczalnym podłożem.

Ziemię warto poprawić g materiałem organicznym, takim jak kompost. Odpowiednia jest większość zwykłych mieszanek do roślin doniczkowych, kwiatów kwitnących czy nawet dobrej jakości ziemia uniwersalna.

Cebule sadzi się płytko, wiosną - zakwitnie wtedy w czerwcu/lipcu. Sadzenie jesienią np. we wrześniu wymaga wstawienia donicy do widnego i chłodnego pomieszczenia. Pojemniki przechowywane w ok. 10 stopniowej temperaturze rozbłysną kwiatami w maju.

Frezje powinny być trzymane w jasnych i niezbyt ciepłych pomieszczeniach, do chwili pojawienia się kwiatów. Nie jest to najłatwiejsze, ale konieczne, zbyt wysoka temperatura spowoduje brak kwitnienia.

Pielęgnacja frezji

Frezje to rośliny dla ogrodników cierpliwych. Czasem potrzeba sporo czasu, by zobaczyć pierwsze kwiaty. Kluczowymi czynnikami są tu nawilżona gleba i pilnowanie temperatury. Frezjom odpowiada również zraszani, często wymagają podpierania cienkich łodyg. 

Frezja wydaje się zanikać po aktywnym okresie kwitnienia. Jednak rośliny prawdopodobnie przechodzą w stan uśpienia, a nie umierają, więc nie wyrzucaj ich. Gdy liście zżółkną, można je przyciąć.

Jak przechowywać frezje?

Cebulki frezji posadzonych do ogrodu wymagają wykopania jesienią, w październiku. Dokładnie oczyszczone, po wnikliwym przeglądzie zdrowotności, przechowuje się je w ciepłym, przewiewnym i suchym miejscu.

Temperatura w miejscu przechowywania cebulek nie może spadać poniżej 20 stopni Celsjusza, co odpowiada naturalnym warunkom spoczynku cebulek.

Efektowne połączenia z frezjami

Aby stworzyć piękny schemat sadzenia, który zapewni ciągły, harmonijny kolor w ogrodzie przez całe lato, warto łączyć frezje z innymi gatunkami. Dostępne na rynku mieszanki frezji są jasne, kolorowe.

Można je zaakcentować, sadząc obok białe i pastelowe kwiaty lub podkręcić koloryt w ogrodzie, łącząc je z innymi,jaskrawo kwitnącymi roślinami. Oto przykłady:

Ø Frezja + Agapant 

Ø Frezja + Krokosmia 

Ø Frezja + Nerinebowdenii

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy