Reklama

Uważajmy na drogach!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KWP w Lublinie

Uważajmy na drogach! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Lubelscy policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Z powodu opadów śniegu, marznącego deszczu i wynikającej z tego śliskiej nawierzchni często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Aby tego uniknąć należy zwiększyć czujność i zachować wzmożoną ostrożność! Policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Gwałtowne wykonywanie wszelkich manewrów w taką pogodę - wyprzedzania, wymijania, wchodzenia w zakręt może zakończyć się tragicznie. Starajmy się przewidywać zagrożenia. Zadbajmy o to, by bezpiecznie dojechać do celu!

Szczególny apel mundurowi kierują także do pieszych. Wzmożoną czujność należy zachować także bezpośrednio na pasach.Piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Dlatego też policja przypomina o wymianie opon. Zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa przy niższych temperaturach nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie także wzorami bieżników.

Przy opadach śniegu nie zapominajmy o należytym i właściwym odśnieżeniu pojazdów. Art. 66 ustawy prawo o ruchu mówi o tym, że każdy pojazd który, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby, a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE