W Siedlcach mieszkańcy zostali zaproszeni do wspólnej modlitwy różańcowej przy pomniku św. Jana Pawła II w centrum miasta. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:00 i zakończy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego o 21:00. Wierni mogą przynieść ze sobą świece i lampiony, tworząc atmosferę zadumy i wspólnoty.
W Lublinie główne uroczystości odbędą się w Centrum Spotkania Kultur, gdzie o godz. 20:00 rozpocznie się koncert "Śladam Jana Pawła II". Na scenie wystąpią Orkiestra Opery Lubelskiej, soliści oraz goście specjalni, w tym Magda Steczkowska, Marcin Jajkiewicz, Arka Noego i Jan Karpiel-Bułecka. Dodatkowo, od godziny 18:30 do 22:30, na Wieży Trynitarskiej będzie wyświetlana iluminacja świetlna poświęcona papieżowi.
Dziś w Lublinie zaplanowano także symboliczne złożenie kwiatów na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie Jan Paweł II wykładał w latach 1954-1978. Uczelnia, która od dziesięcioleci pielęgnuje dziedzictwo swojego wybitnego profesora, po raz kolejny odda mu hołd.
Wielu mieszkańców regionu wybierze się również do kin, gdzie premierę będzie miał dokument "21.37" w reżyserii Mariusza Pilisa. Film opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II, ukazując niezwykłą jedność i duchową refleksję tamtych dni. Projekcje odbędą się m.in. w Białej Podlaskiej, Garwolinie, Lubartowie, Międzyrzecu Podlaskim, Mrozach, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim i wielu innych miejscowościach.
W parafiach diecezji zamojsko-lubaczowskiej proboszczowie zapraszają do wieczornego czuwania pt. „Nie lękajcie się – Czuwanie ze św. Janem Pawłem II”, które zostaną przeprowadzone 02 kwietnia 2025 roku o godz. 21:00.
Modlitwy i kwiaty z potrzeby serca
Pamięż o papieżu to nie tylko zorganizowane akcje.Mieszkańcy z różnych części województwa mazowieckiego i lubelskiego poinformowali nas o spontanicznych wydarzeniach, które odbywają się w miejscach o szczególnym znaczeniu dla wiernych, takich jak kościoły, pomniki czy skwery. W wielu miejscowościach można zauważyć oznaki upamiętnienia – pod pomnikami Jana Pawła II składane są kwiaty, palą się znicze, a niekiedy pojawiają się również ręcznie wykonane tabliczki z cytatami papieża lub wyrazy wdzięczności.
W kościołach natomiast wierni gromadzą się, aby symbolicznie odmówić modlitwę w intencji papieża. Niektóre parafie zdecydowały się również na organizację krótkich nabożeństw lub wspólnego śpiewu pieśni religijnych związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. Wierni, często indywidualnie lub w małych grupach, przychodzą na chwilę zadumy, by oddać hołd papieżowi, zapalić świecę i pomodlić się w ciszy.
Polska wspomina Papieża Polaka
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W czasie II wojny światowej pracował fizycznie, a następnie wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku, a w 1964 roku został arcybiskupem Krakowa. W 1978 roku został wybrany na papieża jako Jan Paweł II – był pierwszym papieżem spoza Włoch od ponad 450 lat.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego śmierć wywołała ogromne poruszenie na całym świecie. Miliony ludzi zebrały się w Rzymie na uroczystości pogrzebowe. Nastąpił okres przejściowy, po którym nowym papieżem został Benedykt XVI. Pontyfikat Jana Pawła II pozostawił trwały ślad w historii Kościoła i polityki światowej, a jego kanonizacja w 2014 roku potwierdziła jego duchowe dziedzictwo.
Więcej artykułów o papieżu znajdziesz tutaj: Papież Jan Paweł II
Komentarze (0)