Reklama

Reklama

Kraj: Przedłużono stopnie alarmowe. Służby mają być cały czas w gotowości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Kraj: Przedłużono stopnie alarmowe. Służby mają być cały czas w gotowości - Zdjęcie główne

Przedłużono stopnie alarmowe. Służby maja być cały czas w gotowości | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Decyzją premiera przedłużono obowiązujące w całym kraju stopnie alarmowe, o czym poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO. Ma ono obowiązywać do 30 kwietnia. Takie stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były w gotowości. Trzeci stopień wprowadzono w lutym - po wybuchu wojny w Ukrainie.

Stopnie alarmowe CRP, których jest cztery dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Trzeci stopień - CHARLIE–CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia "potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu". Z kolei stopień alarmowy BRAVO, czyli drugi wprowadza się w gdy zaistnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu i w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

- Należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone. Do zadań tych należą m.in.: całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku, przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów,

- Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112 informuje RCB.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy