Reklama

Reklama

Lublin: Ponad 1000 osób w obronie mediów i przeciwko "lex TVN". Pod Ratuszem odbyła się manifestacja [GALERIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W obronie wolnych mediów i przeciwko ustawie "lex TVN" odbyła się w Lublinie manifestacja "Veto! Wolne media Wolni Ludzie Wolna Polska - Lublin". Uczestnicy apelowali do Prezydenta RP, żeby zawetował ustawę.

Reklama

Kilka miesięcy po pierwszych manifestacjach

 
Po kilku miesiącach wrócił temat ustawy tzw. "lex TVN", która została przyjęta w piątek (17 grudnia) w trakcie posiedzenia Sejmu. W związku z tym Komitet Obrony Demokracji Region Lubelski zorganizował w niedzielę (19 grudnia) wieczorem pod Urzędem Miasta Lublin, manifestację "Veto! Wolne media Wolni Ludzie Wolna Polska - Lublin". Organizatorzy apelują do Andrzeja Dudy - Prezydenta RP, żeby zawetował ustawę. Podobna manifestacja odbyła się w sierpniu.
 
 
- Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie - zapowidał manifestację, KOD Region Lubelski.
 
Zdaniem organizatorów manifestacji celem ustawy jest zmuszenie amerykańskiego koncernu - Discovery, który jest właścicielem stacji - do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym.
 
- Ta ustawa to kolejny krok do odbierania naszych praw obywatelskich - stwierdziła Magdalena Bielska z KOD. - Nas tutaj nie powinno być dzisiaj. Powinniśmy się zajmować przygotowaniami do świąt. Ale nie możemy, kiedy wiemy, że na granicy umierają ludzie. Kiedy wszystkie wskaźniki gospodarcze pokazują nam niemoc i nieudolność tego rządu. I właśnie dlatego rząd chce uciszyć media, żebyśmy o tym nie wiedzieli. Żebyśmy uważali, że temu co się dzieje winna jest Europa, albo Donald Tusk.
 
- Jeśli ktoś popiera wolną, demokratyczną Polskę, to nie może jednocześnie popierać PiS. Bardzo ważne dla wszystkich mediów w Polsce jest zachowanie wolności i niezależności. Dlatego tak bardzo potrzebujemy solidarności z obywatelami - mówił Paweł Krysiak, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Lublin.
 
- Ta władza PiS-owska tonie, tapla się w bagnie moralnym. Wiemy to dzięki wolnym mediom. Dzięki nim wiemy, że władza oszukuje, kłamie, jest oparta na krzywoprzysięstwie. Dzięki wolnym mediom wiemy, że ta władza jest oparta na sprzedajnych posłach - dodawał Krzysztof Kamiński z KOD.
 
- Rząd Zjednoczonej Prawicy od 6 lat buduje państwo oparte na kłamstwie i goebbelsowskiej propagandzie, oszukując Polaków, oszukując obywateli. Teraz na Gwiazdkę uchwalili sobie i prezesowi (Jarosławowi Kaczyńskiemu - przyp. red.) lex TVN - zaznaczała posłanka Marta Wcisło (Koalicja Obywatelska). - Uchwalili prawo, które jest sprzeczne z konstytucją, które narusza prawa międzynarodowe i umowy handlowe z naszym największym sojusznikiem - Stanami Zjednoczonymi (...). Władza PiS chce przykryć nieudolność, korupcję, drożyznę i arogancję.
 
- Oni chcą nam odebrać podstawowe prawa. Nasze prawa do tego, aby każdy z nas mógł na pilocie swojego telewizora wybrać numer i obejrzeć te informacje, które chce, włączyć ten kanał informacji, który nam się podoba. A oni chcą, aby pod każdym numerkiem na pilocie było TVP Info. Nie możemy na to pozwolić. Zamiast skupić się na walce z pandemią, drożyzna, inflacją walczą z jedną stacją telewizyjną - stwierdził lubelski europoseł Krzysztof Hetman (Polskie Stronnictwo Ludowe).
 
- Polska z miesiąca na miesiąc staje się krajem autorytarnym - podkreślał lubelski poseł Michał Krawczyk (KO). - Czu autorytarnym nie jest kraj, w którym pisze się jedną ustawę po to, żeby wykończyć największa, niezależną telewizję w 40-milionowym państwie? 
 
 
- Wierzę, że pokonamy PiS, pokonamy tych szkodników. Oni nie szanują nikogo. Jak się dorwali do władzy, to upokarzali poszczególne grupy zawodowe, niepełnosprawnych, nauczycieli, prezydentów, sędziów. Kaczyński nie szanuje nikogo. Kaczyński łamie kręgosłupy nawet swoich wahających się posłów czy senatorów. Nieraz rozmawiałem w Senacie i „koledzy z PiS-u” mówili: no tak, tego lepiej by było nie robić. Po czym podnosili rękę zgodnie z wolą Kaczyńskiego. Tam nie ma ludzi wolnych, oni są niewolnikami - mówił lubelski senator Jacek Bury (Polska 2050 Szymona Hołowni).
 
- Dzisiejszy protest nie jest tylko protestem w walce o telewizję TVN. To jest protest w walce o konstytucyjność i podstawową zasadę wolności mediów. To jest protest, w którym walczymy, żeby każdy, nawet ten nieprzychylny rządowi, mógł w telewizji niezależnej od rządu wypowiedzieć się i ten rząd skrytykować - dodawał Jakub Karpiński, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w województwie lubelskim. 
 
Uczestnicy skandowali m.in. "Wolne media" i "J***ć PiS”. Na manifestacji było ponad 1 tys. osób.
 

Manifestacja "Veto! Wolne media Wolni Ludzie Wolna Polska - Lublin"

 
 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy