Reklama

Reklama

Lublin: Powstaje nowy ośrodek Uniwersytetu Przyrodniczego. Dla zawodów jeździeckich, zajęć i hipoterapii

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Na Felinie trwa budowa Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii. To nowy ośrodek Uniwersytetu Przyrodniczego i jedyny taki w całej Polsce. Mają odbywać się w nim m.in. zawody sportowe, zajęcia dla studentów i hipoterapia.

Reklama

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii, który powstaje na Felinie.

- Inwestycja jedyna tego typu w Polsce. To wszystko zostało zrobione, aby nasze młode pokolenie miało bardzo dobre warunki dla rozwoju i nauki. Dziękuje władzom uczelni za inicjatywę oraz panu ministrowi za wsparcie tej inwestycji - powiedział Bolesław Gzik, wicewojewoda lubelski.

CZYTAJ TAKŻE: 

- Realizowana inwestycja będzie wizytówką nie tylko Naszego Uniwersytetu, ale Lublina i Województwa Lubelskiego. To będzie najnowocześniejszy obiekt badawczo-dydaktyczny, który będzie wykorzystany do organizacji zawodów hippicznych o zasięgu międzynarodowym, co przyczyni się do promowania Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lublina i Polski. Wykorzystanie infrastruktury nie ograniczy się tylko do dydaktyki i różnych imprez (…), ale będzie też wykorzystywany również do hipoterapii i animaloterapii - mówił rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zaznaczył też, że inwestycja jest doskonałym katalizatorem między uczelniami. Podkreślił, że wspólnie z Politechniką Lubelską planowane są badania nad opracowaniem cyfrowego modelu motoryki koni w celu określenia ich behawioru i predyspozycji sportowych. Ma to ułatwić ich selekcję, hodowlę i umożliwi ć ocenę przydatności do hipoterapii. Natomiast wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej planowane są badania nad rozwojem technik hipoterapii, jej zastosowań do leczenia i terapii oraz oddziaływania koni na psychikę ludzką.  

- Bardzo ważne jest, abyśmy poszukiwali specjalności poszczególnych regionów, żebyśmy mogli się w Polsce uzupełniać naszymi specjalnościami. Taką specjalnością, nie ma wątpliwości, jest tu w Lublinie jest hipoterapia, jeździectwo i unikatowy w skali kraju kierunek studiów] (…) Już niedługo będziemy mieli tu najnowocześniejsze centrum dydaktyczne i badawcze hipoterapii i jeździectwa (…) To jest inwestycja, która jest głęboko przemyślana i na którą jest ogromne zapotrzebowanie w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Lublinie i regionie i tego panu Rektorowi i Władzom Uniwersytetu gratuluję - mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, obecny na uroczystości.

Minister gratulował też przy okazji wszystkim lubelskim uczelniom, bo stwierdził, że od jakiegoś czasu coraz lepiej rozwija się między nimi współpraca. - Wykorzystamy nasze potencjały, aby tworzyć wielkie rzeczy wspólnie, w ramach wszystkich lubelskich uczelni - dodawał.

CZYTAJ TAKŻE: 

 

Inwestycja ma m.in. pozwalać organizować zawody jeździeckie rangi ogólnopolskiej w dyscyplinach ujeżdżenie i skoki oraz zajęcia z hipoterapii. Cały kompleks będzie składał sie z  trzech części. Będą to: budynek krytej ujeżdżalni z placem konkursowym z profesjonalnym podłożem do jazdy konnej, bandami, oświetleniem LED o natężeniu oświetlenia zgodnym z wymogami dla rozgrywania zawodów jeździeckich, z trybunami na 100 miejsc siedzących, budynek stajni, w którym przewidziano 20 boksów dla koni oraz pomieszczenia dla stacji badawczej i budynek dydaktyczno-socjalny z salą ćwiczeniowo-wykładową.

Zakończenie prac i oddanie kompleksu do użytku zaplanowano na maj 2022 roku. 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy