Reklama

Reklama

Lublin: Radni prezydenta przeciwni orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o UE. Klub PiS: Odpie... się od tego Trybunału!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: DSM

Lublin: Radni prezydenta przeciwni orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o UE. Klub PiS:  Odpie... się od tego Trybunału! - Zdjęcie główne

Rada Miasta Lublin | foto DSM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina "W sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej" - tak brzmi tytuł projektu stanowisko radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. W ten sposób radni chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec np. niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Nie spodobało się to radnym klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

"W sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej"

Radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka przygotowali stanowisko, które zostanie poddane pod głosowane w trakcie sesji w czwartek (21 października). To stanowisko "w sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej". Chodzi o niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Z orzeczenia wynika, że część przepisów traktatu o UE, nie jest zgodna z Konstytucją RP.

- Rada Miasta Lublin wyraża głębokie zaniepokojenie ostatnimi działaniami i wypowiedziami przedstawicieli władz państwowych podważającymi fundamenty przynależności Polski do Unii Europejskiej - czytamy w projekcie stanowiska.

- Został powołany niezgodnie z zasadami konstytucyjnymi - mówił o Trybunale Konstytucyjnym, Dariusz Sadowski (klub prezydenta Żuka).

Propozycja stanowiska spotkała się od razu z negatywną reakcją opozycyjnego klubu, czyli Prawa i Sprawiedliwości. 

- Odpie... się od tego Trybunału! - krzyczał Piotr Gawryszczak (PiS).

- Jeżeli tzw. Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu podważa przynależność Polski do Unii, czyli kwestionuje przepisy Traktatu Lizbońskiego, jako niezgodne z Konstytucją, to już niestety stanowi niebezpieczny krok do wyprowadzenia Polski z UE - podkreślał Sadowski.

Odniósł się też do ostatniego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Stwierdził, że może premier mówił, że Polska chce być w Unii, ale zdaniem radnego, z wypowiedzi szefa rządu wynikało, że ten chce być w "wyimaginowanej wspólnocie, której nie ma". - Jesteśmy na ścieżce, która może powodować "polexit” - skwitował Sadowski.

- Jakby państwo prześledzili sobie historię wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to zaczynało się podobnie - dodawał Bartosz Margul (klub Żuka), zwracając się do radnych.

Głosowanie nad stanowiskiem jeszcze się nie odbyło, ale przewodniczący klubu PiS poinformował, że klub nie weźmie udziału w głosowaniu w ramach któego radni mieli zdecydować, czy stanowisko w ogóle trafi do porządku obrad. W efekcie, kiedy przyszedł czas na to głosowanie, radni PiS wyszli z sali obrad.

Pełna treść stanowiska

Rada Miasta Lublin wyraża głębokie zaniepokojenie ostatnimi działaniami i wypowiedziami przedstawicieli władz państwowych podważającymi fundamenty przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Jako Radni Miasta Lublin chcemy zdecydowanie podkreślić, że okres naszej przynależności do Unii Europejskiej to czas największego rozkwitu Lublina. To właśnie dzięki wsparciu funduszy europejskich udało się zrealizować bardzo wiele inwestycji, które na trwale zmieniły obraz naszego miasta.

Dziś trudno wyobrazić sobie Lublin bez nowego Placu Litewskiego i deptaka, Centrum Kultury i Centrum Spotkania Kultur, Areny Lublin, zrewitalizowanych parków, nowoczesnej i ekologicznej komunikacji miejskiej, nowych dróg i wiaduktów. Nie do przecenienia jest również współfinansowanie ze środków europejskich działalności kulturalnej, naukowej, sportowej czy renowacji zabytków, w tym obiektów sakralnych.

Dalszy intensywny rozwój naszego miasta i kraju, bezpieczeństwo Polski, a także gwarancja przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych są uzależnione od przynależności Polski do Unii Europejskiej. Dlatego wzywamy do zaniechania konfrontacyjnej polityki, która w konsekwencji mogłaby doprowadzić do opuszczenia przez Polskę struktur europejskich.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy