"Anglików zgubiła poprawność polityczna"
W niedzielę (12 lipca) odbył się mecz finałowy tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Mecz zakończył się zwycięstwem Włoch nad Anglią po serii rzutów karnych. Brytyjska reprezentacja do karnych wystawiła trzech zawodników i byli to: Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka.
Dr hab. Mirosław Szumiło, prof. uczelni, który jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej skomentował mecz. Post na ten temat zamieścił na swoim profilu Facebook.
- Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił. Wiem, że FB zaraz uzna mnie za rasistę, ale tak to wyglądało - napisał Mirosław Szumiło na Facebooku. Po kilku godzinach uzupełnił swój wpis o wyjaśnienie: "Trener miał do wyboru bardziej doświadczonych i lepszych piłkarzy. Dlaczego wybrał akurat tych trzech? Podejrzewam, że zadecydował o tym parytet rasowy - czytamy w artykule Wirtualnej Polski.
Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy, a ich autorzy zarzucili wykładowcy rasizm. Szumiło pod kilku godzinach usunął wpis. Zamieścił następny, gdzie stwierdził, że został źle zrozumiany.
- Chciałem tylko zwrócić uwagę na zjawisko poprawności politycznej obecne wszędzie, również w sporcie. Obawiam się bowiem, że nie zawsze liczą się względy merytoryczne (umiejętności), a Wielka Brytania jest sztandarowym przykładem dyktatury poprawnościowej, czyli rasizmu w drugą stronę - napisał.
W jeszcze następnym poście dodał, że "Włosi pokonali brytyjskie imperium kolonialne. Europa górą!”.
Uczelnia wydało stanowisko
We wtorek (13 lipca) UMCS wydał stanowisko w tej sprawie. Władze uczelni na wstępie podkreśliły, że wyrażają "zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich przejawów nietolerancji, niechęci czy wrogości skierowanej przeciwko osobom innego pochodzenia narodowego, etnicznego czy rasowego".
- Wpis internetowy dr. hab. Mirosława Szumiły, prof. uczelni, uważamy za nieakceptowalny i wpływający negatywnie na wizerunek Uniwersytetu. Niekwestionowaną, tradycyjną wartość akademicką stanowi bowiem tolerancja i poszanowanie dla innych narodów i kultur. Wyrażamy to poprzez kierowanie oferty dydaktycznej oraz badawczej do zagranicznych studentów i naukowców, którzy stanowią w UMCS jedną z najliczniejszych społeczności w Polsce. Prywatne opinie jednego z ponad 2800 pracowników uczelni nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Uniwersytetu, są krzywdzące i niesprawiedliwe dla całej wspólnoty akademickiej i przeczą wartościom przekazywanym pokoleniom studentów i doktorantów - czytamy w stanowisku uczelni.
Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski ma niezwłocznie zwrócić się do dr. hab. Szumiły o natychmiastowe wyjaśnienie sytuacji.
Dr hab. Mirosław Szumiło, prof. uczelni
Dr hab. Szumiło pracuje w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku w Instytucie Historii UMCS. Zajmuje się stosunkami polsko-ukraińskimi w XX wieku, elitami władzy w PRL, ustrojem komunistycznym w Polsce. Pracuje też w Wydziale Historii Polski w latach 1945–1990 Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Pełni również funkcję eksperta Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie opiniuje podręczniki do historii.
Oprócz tego, publikował artykuły popularnonaukowe na łamach czasopism: "W Sieci”, "Pamięć.pl”, "Gazeta Polska” i "Historia Do Rzeczy” oraz na portalu internetowym historia.org.pl. Jest sekretarzem zarządu Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie.
W zeszłym roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Komentarze (0)