Reklama

Reklama

Lublin: Rok akademicki uroczyście rozpoczęty. Rektor UMCS przywitał studentów i apelował o szczepienie się [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podobnie jak inne, polskie uczelnie uroczyście rozpoczął rok akademicki. Odbyły się immatrykulacje nowych studentów. Rektor UMCS w trakcie jednej z nich m.in. apelował do żaków o szczepienie się przeciwko COVID-19.

Reklama

1 października zaczyna się rok akademicki. Zgodnie z tradycją akademicką tego dnia odbywają się immatrykulacje, czyli uroczyste i symboliczne przyjęcia nowych studentów w poczet studentów uczelni. Takie uroczystości odbywają się również na lubelskich uczelniach, w tym na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W związku z aktualnie panującą sytuacją epidemiczną, immatrykulowani byli tylko przedstawiciele studentów pierwszego roku studiów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w procesie rekrutacji. Pozostałe osoby, które nie brały udziału w tradycyjnych uroczystościach, mogły śledzić ich przebieg podczas transmisji online odbywającej się na profilach Facebook poszczególnych wydziałów.

- Od dzisiaj możecie mówić, że jesteście studentami bardzo dobrej, największej uczelni we wschodniej Polskiej, która może pochwalić się prawie 80-letnią historią - mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS zwracając się do studentów w trakcie immatrykulacji na Wydziale Artystycznym. - Trafiliście Państwo do uniwersytetu, gdzie z jednej strony mówimy o bardzo wysokim poziomie kształcenia, ale z drugiej strony uniwersytet to też szersza propozycja skierowana do młodych ludzi i chodzi tu o realizację pasji. Mam nadzieję, że pasją kierowaliście się, decydując się na przyjście na ten uniwersytet.

Rektor podkreślał, że na UMCS można rozwijać się w ramach kół naukowych, zespołów artystycznych, organizacji oraz podmiotów sportowych, czy samorządach studenckich. Zaznaczał, że na uczelni panuje bardzo dobra atmosfera do samorealizacji w ramach takich działań.

- Jeszcze nie jesteście tego w pełni świadomi, ale zaczynacie dzisiaj, chyba najpiękniejszy okres w Waszym życiu. Życzę Wam, żebyście wykorzystali ten czas w pełni i  dobrze dla rozwoju własnej osobowości, kształtowania własnych charakterów, własnych postaw, ale również, żebyście starali się wyrobić w sobie ten niezwykle ważny element społęczny - współpracy z innymi - dodawał prof. Dobrowolski.

Jednocześnie rektor UMCS podkreślił, że nowi studenci zaczynają studia w bardzo trudnym czasie, jakim jest okres pandemii koronawirusa. Dlatego zaapelował do studentów, by szczepili się przeciwko COVID -19, bo jest to sposób, żeby spotykać się z innymi i przebywać razem. Zachęcał, aby osoby, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, zrobiły to w ramach wspólnej akcji lubelskich uczelni, władz samorządowych i MPK. Dzięki ich współpracy można szczepić się w autobusie, który kursuje w pobliżu uniwersytetów od kilku dni.

- Jestesmy na progu czwartej fali pandemii, szczególnie na Lubelszczyźnie i powiecie lubelskim. Pandemia przybiera formę niepokojącą. Stąd ten apel o szczepienia - wyjaśniał prof. Dobrowolski. 

- Atmosfera na Wydziale Artystycznym jest atmosferą pełną tolerancji, otwartości, wzajemnego szacunku - zapewniała dr hab. Alicja Kupiec, prodziekan ds. studenckich - Jesteśmy wspólnotą i grupą osób o pewnego rodzaju szczególnej wrażliwości. Wydział Artystyczny, to ludzie obdarzeni zdolnościami muzycznymi i plastycznymi (...). Zachęcam do budowania wspólnych wartości związanych z szeroko pojętą sztuką.

W roku akademickim 2021/2022 naukę na pierwszym roku studiów w UMCS, na wszystkich trybach, rozpocznie ponad 7100 studentów (dane na 30.09.2021 r. – przed zamknięciem rekrutacji na studia II stopnia). W tym roku naukę w UMCS rozpocznie blisko 650 obcokrajowców reprezentujących 38 krajów świata. Łącznie na uniwersytecie kształcić się będzie ponad 18 500 studentów.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy