W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie została otwarta Pracownia Robotyki Operacyjnej. Wyposażono ją w system chirurgii robotycznej da Vinci. W całej Polsce tylko kilkanaście placówek ma taki sprzęt. Do tej pory żaden szpital w regionie nie dysponował takim urządzeniem. Da Vinci został kupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tys. zl.
Systemy robotyczne używane są w szpitalach na całym świecie, ale w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich cenę.
- Zależy nam, aby opieka medyczna w regionie była na jak najwyższym poziomie, ponieważ dobro pacjenta jest zawsze najważniejsze. Wierzę, że pomoże w tym tak nowoczesny sprzęt jak robot da Vinci - mówił marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.
Robot da Vinci ma ułatwić wykonywanie zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Oznacza to, że zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu proces gojenia się przebiega szybciej, pacjent może wrócić do domu niekiedy już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności dochodzi szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają urazy wewnętrzne i krwawienia. Taki system znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej (jelita grubego) czy laryngologicznych.
Pierwsza operacja z użyciem robota w szpitalu przy al. Kraśnickiej, ma być przeprowadzona w czwartek (21 kwietnia). Zabieg w szpitalu wojewódzkim przeprowadzi dr n. med. Jerzy Draus - specjalista, chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Wykonał ponad 1000 operacji kolorektalnych z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 200 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Dwa lubelskie szpitale zostały połączone w jeden. Będzie największy w regionie [WIDEO]
Oprócz tego, w szpitalu trwają szkolenia dla personelu medycznego. Członkowie zespołu chirurgicznego (chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski oraz pomocniczy) zapoznają się z zasadami pracy robota, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą. Szkolenia obejmują treningi na symulatorach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu tzw. proktorów (certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dla systemu robotycznego da Vinci). Elementem procesu szkoleniowego są również wizyty w innych ośrodkach - specjaliści z Lublina odwiedzili ostatnio Wojskowy Instytut Medycyny w Warszawie.
Docelowo w lubelskim szpitalu ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na sprzęcie, pod okiem specjalistów.
Komentarze (0)