Reklama

Reklama

Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej będzie operował przy użyciu robota

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W szpitalu przy al. Kraśnickiej otwarto Pracownię Robotyki Operacyjnej, którą wyposażono w robota Da Vinici. Ma on służyć do zabiegów chirurgicznych. Pierwsza taka operacja odbędzie się w najbliższym czasie.

Reklama

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie została otwarta Pracownia Robotyki Operacyjnej. Wyposażono ją w system chirurgii robotycznej da Vinci. W całej Polsce tylko kilkanaście placówek ma taki sprzęt. Do tej pory żaden szpital w regionie nie dysponował takim urządzeniem. Da Vinci został kupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tys. zl.

Systemy robotyczne używane są w szpitalach na całym świecie, ale w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich cenę.

- Zależy nam, aby opieka medyczna w regionie była na jak najwyższym poziomie, ponieważ dobro pacjenta jest zawsze najważniejsze. Wierzę, że pomoże w tym tak nowoczesny sprzęt jak robot da Vinci - mówił marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Robot da Vinci ma ułatwić wykonywanie zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Oznacza to, że zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu proces gojenia się przebiega szybciej, pacjent może wrócić do domu niekiedy już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności dochodzi szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają urazy wewnętrzne i krwawienia. Taki system znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej (jelita grubego) czy laryngologicznych.

Pierwsza operacja z użyciem robota w szpitalu przy al. Kraśnickiej, ma być przeprowadzona w czwartek (21 kwietnia). Zabieg w szpitalu wojewódzkim przeprowadzi dr n. med. Jerzy Draus - specjalista, chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Wykonał ponad 1000 operacji kolorektalnych z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 200 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.

Oprócz tego, w szpitalu trwają szkolenia dla personelu medycznego. Członkowie zespołu chirurgicznego (chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski oraz pomocniczy) zapoznają się z zasadami pracy robota, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą. Szkolenia obejmują treningi na symulatorach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu tzw. proktorów (certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dla systemu robotycznego da Vinci). Elementem procesu szkoleniowego są również wizyty w innych ośrodkach - specjaliści z Lublina odwiedzili ostatnio Wojskowy Instytut Medycyny w Warszawie.

Docelowo w lubelskim szpitalu ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na sprzęcie, pod okiem specjalistów.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy