reklama
reklama

Lublin: Uczniowie z Ukrainy już uczą się w szkołach w mieście. Minister Czarnek o sytuacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Uczniowie z Ukrainy już uczą się w szkołach w mieście. Minister Czarnek o sytuacji - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDo kształcenia ukraińskich uczniów w Polsce odniósł się Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki, który był z wizytą w Lublinie. - W tym momencie mamy już 130 tys. dzieci i młodzieży w polskim systemie oświaty - przekazał szef resortu.
reklama

Od kilku tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Polski, w tym do Lublina przyjeżdżają obywatele Ukrainy. Wśród uchodźców są m.in. uczniowie, którzy z powodu wojny musieli przerwać naukę, ale mogą ją kontynuować np. w Lublinie.

W poniedziałek (28 marca) Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki odwiedził Zespół Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej. Rozmawiano m.in. o nauce ukraińskich uczniów.

- Uczniowie polscy i ukraińscy mają świadomość tego samego. Są dzisiaj pokoleniem tworzącym nową historię relacji polsko-ukraińskich. To świadectwo wspólnego działania, integracji rówieśniczej, ale też wzajemnej pomocy i wsparcia będzie później przedmiotem dyskusji i debat, a nawet prac naukowych. Chcemy pogłębiać tę integrację - mówił Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie.
 
Spotkanie dotyczyło kształcenia uczniów obywatelstwa ukraińskiego w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz tworzenia oddziałów przygotowawczych. Uczestniczyli w nim również wojewoda lubelski Lech Sprawka, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach, dyrektor wydziału oświaty i wychowania Urzędu Miasta Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie Marzenna Modrzewska-Michalczyk.
 
Oddziały przygotowawcze są organizowane dla uczniów z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. Nauka uczniów realizowana jest w oparciu o szkolne programy nauczania, dostosowane pod względem treści nauczania, metod i form do potrzeb rozwojowych, edukacyjnych i możliwości psychofizycznych.
 
- W tym momencie mamy już 130 tys. dzieci i młodzieży w polskim systemie oświaty. Coraz większy procent dotyczy oddziałów przygotowawczych. Te oddziały, tutaj, w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie pokazują, że jest to znakomity sposób na to, by przyjmować w sposób elastyczny ukraińskie dzieci i młodzież do polskich szkół, bez większego stresu dla nich samych. Cieszymy się z jeszcze jednej informacji. Dzisiaj ruszyły szybkie zapisy na kursy podstaw języka polskiego, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. W ciągu kilku dni zapisało się 900 osób. Organizowane będą kolejne grupy. To świadczy o tym, że ukraińscy nauczyciele i osoby związane z oświatą, którzy przybyli do Polski chcą w szybkim tempie nauczyć się języka polskiego po to, by móc pracować w polskich szkołach - dodał szef resortu edukacji i nauki.

reklama

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczniowie z Ukrainy dołączają do szkół w mieście. Wiemy ile dzieci przyjęto
 
- Ta szkoła jest przykładem znakomitego wejścia w obecną sytuację. Bardzo dziękuję pani dyrektor, całemu zespołowi nauczycielskiemu i młodzieży za absorpcję w postaci oddziałów przygotowawczych i za wolontariat. Ta szkoła z tego słynęła. Kształcenie zawodowe było tego najlepszym przykładem, a teraz jest kontynuacja w zupełnie nowych okolicznościach. Za to dziękuję całej społeczności szkolnej - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
 
Briefing prasowy poprzedziły spotkania ministra z polskimi i ukraińskimi uczniami, uczniami-wolontariuszami ze Szkolnego Klubu Wolontariatu Vetter i ich opiekunem, a także dyrektorem szkoły.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama