reklama
reklama

Lublin: W tym roku bez Lubelskich Dni Kultury Studenckiej na większą skalę. Uczelnie szykują coś w zamian

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: W tym roku bez Lubelskich Dni Kultury Studenckiej na większą skalę. Uczelnie szykują coś w zamian - Zdjęcie główne

W tym roku bez Lubelskich Dni Kultury Studenckiej na większą skalę. Odbędą się tylko KULturalia | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW najbliższy weekend odbędą się KULturalia w ramach, których zagrają np. IRA, Piotr Cugowski i Ania Dąbrowska. Również UMCS planuje swoje koncerty. Jednak nie będą to tradycyjnie, duże imprezy ze względu na wojnę w Ukrainie, co niedawno ogłosił Związek Uczelni Lubelskich.
reklama

Zrezygnowali z wielkich imprez

W maju w Lublinie zwykle odbywają się Lubelskie Dni Kultury Studenckiej w ramach których uczelnie organizują m.in. koncerty plenerowe. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej organizuje Kozienalia, Politechnika Lubelska - Juwenalia, Uniwersytet Medyczny - Medykalia, a Uniwersytet Przyrodniczy - Feliniadę.

Z powodu pandemii koronawirusa w 2021 i 2020 roku imprez nie było. W drugiej połowie kwietnia Związek Uczelni Lubelskich poinformował, że i w tym roku impreza nie odbędzie się w tradycyjnej formule w maju. W tym czasie planowane są wydarzenia kulturalne i sportowe na mniejszą skalę.

reklama

- Trwa wojna w Ukrainie, każdego dnia z niepokojem obserwujemy dramatyczną sytuację u naszych wschodnich sąsiadów, dlatego w geście solidarności oraz z szacunku do ukraińskich studentów i ich rodzin przekładamy organizację masowych imprez odbywających się w ramach Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Ich termin i formuła zostaną skonsultowane z przedstawicielami samorządów studenckich poszczególnych uczelni, a organizacją wydarzenia zajmie się specjalna grupa robocza, w składzie której znajdą się także przedstawiciele Gminy Lublin - czytamy w oświadczeniu Związku Uczelni Lubelskich.

reklama

Związek Uczelni Lubelskich zrzesza Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Pod oświadczeniem w sprawie majowych imprez podpisali się rektorzy tych uczelni.

Politechnika z mniejszym rozmachem

Z uczelni, które zrezygnowały z wielkich imprez np. Politechnika Lubelska tuż po Majówce (4-7 maja) zorganizowała "Students May Patrty". W klubie studenckim Kazik odbył się Przeglądu Kapel Studenckich. Z kolei w Klubie Serce odbyła się impreza Lublin Hip Hop Fest, na której wystąpili Smolasty oraz Malik Montana. Była też Studencka Noca ze stand up-em, w ramach której wystąpiła trójka komików: Paweł Chałupka, Mieszko Miniewicz i Bartosz Zalewski. Odbyło się też karaoke i "Szansa na POLLUB”, czyli studencki odpowiednik słynnego polskiego talent show z muzyką na żywo.

reklama

Podczas trwania "Students May Party” studenci przy współpracy z Caritasem były zbierać środki na pomoc Ukrainie.

UMCS w innej formule

Do Związku Uczelni Lubelskich należy m.in. UMCS. 

- Opinia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na temat rezygnacji z organizacji Lubelskich Dni Kultury Studenckiej jest zbieżna z oświadczeniem Związku Uczelni Lubelskich, do którego UMCS należy od 2017 roku. Decyzja w tej sprawie została także uzgodniona z Zarządem Uczelnianym Samorządu Studentów UMCS. W związku z powyższym, w tym roku ZUSS zmienił dotychczas znaną formułę organizacji Kozienaliów - mówi nam Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

reklama

W ramach nowej formuły Kozienaliów zaplanowano wydarzenia kulturalne skierowane do studentów. Odbywają się przez 1,5 miesiąca i w różnych miejscach Lublina. Wszystko zaczęło się koncertem "Marie” oraz "Stand-up” w wykonaniu Cezarego Ponttefskiego, które odbywały się odpowiednio 6 i 11 maja. W najbliższych tygodniach studenci UMCS zapraszają jeszcze na koncerty: “Oblicza Punk Rocka” (27 maja), "Studia Accantus” (3 czerwca), a także: Baranovskiego, Dwa Sławy, Organka, Luxtoperdy.

- Co istotne, w przyszłym roku planujemy razem z uczelniami należącymi do ZUL-u i Miastem Lublin organizację wspólnych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej, co w naszej ocenie będzie stanowiło doskonały przykład współpracy na rzecz dalszego budowania akademickości Lublina - podkreśla Aneta Adamska.

KUL bawi się w najbliższym weekend

Z majowych imprez nie zrezygnował Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który 13 i 14 maja zorganizuje KULturalia pod hasłem "Solidarni z Ukrainą". Na dziedzińcu KUL wystąpią takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Piotr Cugowski oraz zespół IRA. Wydarzenia poświęcone będą wsparciu uchodźców z Ukrainy i uhonorowaniu instytucji, które dzięki KUL niosą im pomoc. Koncerty będą biletowane, a część dochodu będzie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Bilety można nabyć online na portalu kupbilecik.pl lub w siedzibie Uczelnianego Samorządu Studentów KUL (CN-231) w gmachu uczelni przy Alejach Racławickich 14 w Lublinie.

- KULturalia 2022, które już od wielu lat charakteryzują się wysokim poziomem kultury studenckiej, w tym roku odbędą się pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Wydarzenia z jednej strony mają służyć wsparciu Ukrainy i jej obywateli, a z drugiej strony integrować społeczność akademicką naszego uniwersytetu z zachowaniem otwartości na wszystkie lubelskie uczelnie - powiedziała na konferencji prasowej dotyczącej KULturaliów, dr hab. Beata Piskorska, prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju.

Prorektor podkreśliła też, że władze uczelni zdecydowały o mniejszej skali tegorocznych KULturaliów ze względów bezpieczeństwa związanych z sytuacją za wschodnią granicą Polski.

- To, co jest ważne i co należy podkreślić KULturalia w tym roku odbywają się pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Mamy świadomość tego, że nasz wschodni sąsiad zmaga się z rosyjską inwazją i chcemy nie tylko w symboliczny sposób wesprzeć naszych ukraińskich braci - dodał prezes Zarządu Fundacji Rozwoju KUL Tomasz Tokarski. - Mamy nadzieję, że KULturalia po raz kolejny okażą się imprezą o wysokiej kulturze studenckiej, o wysokim poziomie i że spełnią oczekiwania rzeszy studentów nie tylko z KUL-u, ale także z innych uczelni lubelskich.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: KUL zaczyna rekrutację na studia. Wśród kierunków są nowości

Planowane koncerty i artystów KULturaliów 2022 przedstawił przewodniczący Uczelnianego Samorządu Studentów KUL, Paweł Zdybel. - Liczymy na duże powodzenie naszej imprezy. Planujemy dwa dni koncertowe - 13 maja wystąpi dla nas Ania Dąbrowska oraz Daria Zawiałow, 14 maja odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego oraz zespołu IRA. Podczas drugiego dnia koncertu planujemy również przedstawienie filmu, który podsumowuje nasze dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy - zapowiedział Paweł Zdybel.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama