Reklama

Reklama

Lublin: W weekend prozdrowotny piknik pod Zamkiem Lubelskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki

Lublin: W weekend prozdrowotny piknik pod Zamkiem Lubelskim - Zdjęcie główne

W weekend prozdrowotny piknik pod Zamkiem Lubelskim | foto Lubelski Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Na Placu Zamkowym odbędzie się piknik z okazji Światowego Dnia Pierwszego Pomocy. W ramach niego planowane jest miasteczko profilaktyczne, gdzie będzie można uzyskać m.in. porady lekarskie. W programie wydarzenia są też np. prelekcje o szczepionkach przeciwko COVID-19 i akcja szczepień.

Reklama

Profilaktyka prozdrowotna i szczepień

W Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który przypada w sobotę (11 września), w godz. 10.00-15.00 na Placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się piknik prozdrowotny "Zadbaj o zdrowie" oraz akcja szczepień przeciw COVID-19.

- Inicjatywa podjęta przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, ma na celu kształtowanie umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza dotyczących profilaktyki prozdrowotnej oraz szczepień przeciwko COVID-19 - czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, który jest organizatorem wydarzenia - Program pikniku jest tak zróżnicowany, aby osoby w każdym wieku mogły skorzystać z pomocy i wiedzy specjalistów w wielu dziedzinach medycyny, a także zaszczepić się przeciw COVID-19 (dzieci od 12 r. ż. i dorośli) oraz honorowo oddać krew.

Miasteczko profilaktyczne
 
W ramach akcji planowane jest "miasteczko profilaktyczne” pt. "Zadbaj o zdrowie", gdzie będą bezpłatne, różnorodne badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie, dietetyczne i fizjoterapeutyczne. W miasteczku mieszkańcy województwa lubelskiego i wszyscy zainteresowani będą mogli wykonać badania oraz skorzystać z porad i konsultacji.

Będą to m.in.: badanie znamion (akcja profilaktyczna czerniaka i raków skóry), badanie USG (akcja wczesnego wykrywania tętniaka aorty brzusznej), mammografia piersi, profilaktyka nowotworów - nauka badania piersi i jąder, badanie EKG, dentobus – mobilna opieka stomatologiczna, rehabilitacja po COVID-19, program Profilaktyka 40 plus, wydawanie karty eKUZ, założenie profilu zaufanego, IKP, pomiary ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy,, profilaktyka osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego, bezdechu sennego, konsultacje endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa, badanie wad postawy, aktualne obostrzenia dotyczące COVID-19, kwarantanna, izolacja, testy, "Program Symulowanego Pacjenta”, symulator odczuć osób starszych. Wszyscy pacjenci ze stwierdzonymi wskazaniami w trakcie badań przesiewowych zostaną objęcie leczeniem lub nadzorem  medycznym.

Porozmawiają o szczepionkach

Z kolei w strefie wiedzy "Fakty, nie opinie” odbędą się rozmowy panelowe "Zapytaj eksperta” z przedstawicielami świata medycznego. Celem takich rozmów jest przedstawienie faktów i obalenie mitów dotyczących szczepionek mRNA i szczepień przeciw COVID-19. Do tego, w programie są prelekcje edukacyjne i profilaktyczne prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Zorganizowany zostanie też pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przez służby mundurowe i rozdawane będą materiały na temat profilaktyki zdrowia. W trakcie pikniku będą przygotowane również gry, konkursy z nagrodami oraz zabawy dla dzieci i młodzieży.

Kierowcy nie przejadą
 
W związku z organizacją pikniku Plac Zamkowy zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu od godz. 12.00 w piątek (10 września) do godz. 24.00 w sobotę (11 września). W tym czasie będzie obowiązywał zakaz parkowania pod rygorem odholowania pojazdu.

Na plac nie będzie można wjechać zarówno od strony ul. Kowalskiej, ul. Podwale, ani od al. Tysiąclecia. Na odcinku od ul. Kowalskiej pomiędzy ul. Furmańską a Placem Zamkowym zostanie odwrócony kierunek jazdy na drodze jednokierunkowej, żeby umożliwić pojazdom jadącym od ul. Podwale, objazd zamkniętego Placu Zamkowego.

Program 
 
10.00-11.15 Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej
 
Strefa wiedzy "Fakty, nie opinie”

11.30- 12.45 Prelekcje edukacyjne i profilaktyczne:

11.30 - 11.55 - dr n. farm. Aleksandra Józefczyk i dr n. farm. Małgorzata Kozyra - "Ziołolecznictwo”

11.55 - 12.20 - dr n. farm. Agnieszka Grzegorczyk - "Nasze prywatne zoo mikrusów”

12.20 - 12.45 - dr hab. n. med. Anna Woźniak - "Okulistyka”

13.00-15.00 Panel dyskusyjny nt. szczepień i szczepionek "Zapytaj eksperta”:

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (lekarz specjalista chorób zakaźnych, UM Lublin)

prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (wirusolog, immunolog, UMCS)

dr n. med. Grażyna Semczuk (lekarz specjalista chorób zakaźnych)

dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk (lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny)

Magdalena Bis (psycholog, psychoterapeuta, UMCS)

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy