Reklama

Reklama

Lublin: Zmarł doc. dr Jan Gurba. Był uznanym archeologiem i dziekanem UMCS

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - wbp.lublin.pl

Lublin: Zmarł doc. dr Jan Gurba. Był uznanym archeologiem i dziekanem UMCS - Zdjęcie główne

Doc. dr Jan Gurba | foto Screen - wbp.lublin.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zmarł doc. dr Jan Gurba - lubelski archeolog, były dziekan Wydziału humanistycznego UMCS i dyrektor Biblioteki Głównej uczelni. Miał 92 lata.

Reklama

Doc. dr Jan Gurba urodził się 15 lutego 1929 roku w Lubartowie. W Lublinie ukończył Szko­łę powszechną, Liceum Ogólnokształcące oraz studia w zakresie prehistorii i geografii. W 1952 roku zaczął pracę w Katedrze Prehistorii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, którego był absolwentem  W roku 1961 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, a w 1969 r. zo­stał docentem w Katedrze Archeologii Polski i Powszechnej UMCS. W 1974 r. został kierownikiem tej katedry i funkcję tę pełnił do przejścia na emeryturę w 1994 r. W latach 1974-1990 kierował archeologicznym ośrodkiem badawczo-konserwatorskim w Lublinie.

W latach 1970-1975 pełnił funkcję dyrekto­ra Biblioteki Głównej UMCS, był prodziekanem Wydziału Humanistycznego, wi­cedyrektorem Instytutu Historii i dziekanem Wydziału Humanistycznego UMCS. Był prezesem lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Nu­mizmatycznego. Jest autorem blisko 800 publikacji, redagował cykliczne czasopisma archeolo­giczne i biuletyny regionalne.

Otrzymał m.in.: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta, Medal Komisji Edukacji Narodowej, medal "Zasłużony dla archeologii polskiej”, Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami, odznaka "Za zasługi dla Lubelszczyzny”. Studenci odznaczyli Jana Gurbę tytułem Homo Didacticus. W 1985 r. zo­stał wyróżniony złotą odznaką honorową Towarzystwa Przy­jaciół Książki. Od 1965 roku był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki, a od 1990 r. pełnił funkcję prezesa Towarzystwa. W 1976 r. został uhonorowany Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem. Był członkiem Kapituły Orderu, następnie jej pieczętarzem, a od 1994 roku jej Wielkim Mistrzem.

Zmarł w sobotę (30 października). Informacje o uroczystościach pogrzebowych będą podane w terminie późniejszym.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy