Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym oraz świętem zabytków Starego Kontynentu. Głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Od 2014 roku Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie pełni funkcję koordynatora EDD w województwie lubelskim.
29. Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczęły się tradycyjnie w drugi weekend września. Tegoroczna edycja odbywa się w dwa weekendy września tj. 11-12 oraz 18-19.09, a jej hasło przewodnie to Smaki dziedzictwa.
- Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji kultury z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania. Muzea, biblioteki, szkoły, stowarzyszenia i ośrodki kultury stworzyły szeroki wachlarz wydarzeń interpretujących Smaki dziedzictwa - wyjaśnia Bogna Bender-Motyka, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.
Wśród atracji są m.in. opowieści o smakach dziedzictwa, wspomnienia miejsc, których już nie ma, a pamięć o nich wciąż trwa. Oprócz tego w programie znalazły się: spotkania, spacery, zwiedzanie, prelekcje czy występy teatralne. Uczestnicy będą mieli też okazję odkryć przepisy ze starych pożółkłych kart książek kucharskich, zawędrować na uliczki, gdzie kiedyś serwowano kulinarne specjały.
Tematyka przewodnia dała możliwość organizacji wystaw m.in. Sztućce znane i nieznane, na którą zaprasza Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Muzeum Sztuki Złotniczej. W ramach wystawy przewidziano oprowadzanie kuratorskie i wykład na temat staropolskiej zastawy stołowej. Z kolei Życie od kuchni to wystawa przygotowana przez Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Okazała ekspozycja, na którą zarezerwowano aż trzy sale wystawowe, będzie dawała zwiedzającym możliwość prześledzenia historii przedmiotów i sprzętów związanych ze zdobywaniem, obróbką, przygotowaniem i podawaniem oraz spożywaniem jedzenia od czasów starożytnych aż po współczesność. Nie zabraknie również odniesień do szeroko rozumianej kultury duchowej i głęboko zakorzenionej lokalnej obyczajowości.
Odbędą się także wykłady i prelekcje: W gościnie u Kajetana Kraszewskiego to wydarzenie organizowane przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Podczas prelekcji zaprezentowana zostanie sztuka kulinarna jako część kultury narodowej i wyznacznik tożsamości regionalnej. Uczestnicy poznają zasady stołowej hierarchii, dowiedzą się co i kiedy jadano w XIX-wiecznych dworach ziemiańskich, jak wyglądały posiłki z okazji polowań, grzybobrania, wiosennych majówek czy świąt. Natomiast Plujka, berlaj i Mehlsuppe - co jedli więźniowie Majdanka? to tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem, na które zaprasza Państwowe Muzeum na Majdanku. Uczestnicy dowiedzą się czym była plujka? Z czego przygotowywano Mehlsuppe? Jakie artykuły dostarczano osadzonym w paczkach żywnościowych wysyłanych przez Polski Czerwony Krzyż i Radę Główną Opiekuńczą. Które z nich faktycznie trafiały w ręce więźniów? Jaką wartość miała w realiach obozowych kromka chleba? Z kolei Przepisy Księżnej Anny Jabłonowskiej to wydarzenie poświęcone postaci wybitnej XVIII - wiecznej właścicielce miasta, znanej reformatorce swoich dóbr. Swoich sił w odtworzeniu XVIII-wiecznych przepisów spróbują członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Malwianki z Kocka. Nie zabraknie opowieści o ówczesnych obyczajach. Wydarzenia dopełni występ grupy tańca dawnego Belriguardo. Dwórki zaprezentują stroje, pokaz tańca i nauczą chętne osoby tańczyć.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Komentarze (0)