Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Są nowe limity dorabiania do emerytur i rent

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Województwo lubelskie: Są nowe limity dorabiania do emerytur i rent  - Zdjęcie główne

Są nowe limity dorabiania do emerytur i rent | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zmieniły się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń.

Reklama

Emeryci i renciści mogą dorabiać do swoich świadczeń, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są niższe.

- Pierwszy próg przychodu wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc - informuje Małgorzat Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Na nowe kwoty limitów muszą uważać osoby pobierające renty socjalne. Dotyczą ich inne zasady dorabiania. - Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg (3853,20 zł), to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości - wyjaśnia Małgorzata Korba.

CZYTAJ TAKŻĘ: 

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się od 1 grudnia. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), ponieważ mogą dorabiać bez ograniczeń.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy