Po wielomiesięcznym działaniu na kierunku wsparcia psychologicznego, numer infolnii Wojsk Obrony Terytorialnej przekształcił się w linię wsparcia dla osób zamieszkujących rejony przygraniczne objęte stanem wyjątkowym, czyli część województwa lubelskiego i podlaskiego.
- Osoby te, będą mogły za jej pośrednictwem zgłosić się o pomoc psychologiczną, a także zgłosić potrzeby lokalnej społeczności. Ważnym aspektem działania linii, jest także możliwość niwelowania niepokoju, co do aktywności wojsk na ich terenie. Mieszkańcy często niepokoją się nocnymi lotami, często upewniają się, czy są to polskie statki powietrzne. Dzięki wsparciu telefonicznemu, będą mogli na bieżąco wyjaśniać wątpliwości - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Beygady Obrony Terytorialnej.
Działanie linii wsparcia ma służyć stabilizacji nastojów wśród ludności zamieszkującej pas przygraniczny objęty stanem wyjątkowym. Swój wysiłek na granicy wojsko skupia w 183 miejscowościach położonych w trzykilometrowym pasie przylegającym do granicy. Numer infolinii to 800-100-115.
CZYTAJ TAKŻE:
Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od 3 września lubelscy terytorialsi weszli do działań na terenie objętym wprowadzonym stanem wyjątkowym. - Głównym celem terytorialsów jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym - dodaje kpt. Stanula.
W pierwszych dniach żołnierze 2 LBOT odwiedzili 68 miejscowości objętych stanem wyjątkowym. Codziennie odbywają spotkania z samorządowcami i mieszkańcami obszarów przygranicznych, monitorują sytuację i oceniają zakres ewentualnego wsparcia. Dodatkowo, wojskowi specjaliści IT z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych oraz Wydział Operacji Informacyjnych Dowództwa WOT prowadzą szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla lokalnych samorządów.
Komentarze (0)