- Rozpoznanie to oczy i uszy każdej sekcji lekkiej piechoty wojsk obrony terytorialnej. Dlatego żołnierze OT muszą być odpowiednio przygotowani w zakresie planowania, organizacji oraz realizacji zasadzki, napadu, zakładania bazy patrolowej, maskowania, kamuflażu, czy organizacji bytowania w terenie - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.
Zwiadowcy z różnych plutonów z batalionów lubelskiego, bialskiego, chełmskiego, dęblińskiego i zamojskiego, w trakcie zgrupowania poligonowego w m. Władysławów w powiecie janowskim ćwiczyli rozpoznanie terenu oraz obiektów, prowadzili działania taktyczne w terenie, w tym działania opóźniające tj. dywersyjne. Terytorialsi realizowali również takie zadania jak: udział w procesie dowodzenia, opracowanie planu i organizacja ochrony stanowiska dowodzenia, prowadzenie działań patrolowych oraz wykonywanie strzelań zgrywających przy użyciu karabinka Grot, w tym strzelań z amunicji barwiącej UTM.
CZYTAJ TAKŻE:
Żołnierze ćwiczyli w dzień i w nocy. Doskonalili umiejętności pracy ze środkami łączności oraz stosowania procedur obiegu informacji w cyklu rozpoznawczym. Wykorzystywano sprzęt, który, na co dzień jest na wyposażeniu lubelskiej brygady, m.in. quady, sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, kamery pułapki. Szkolenie zakończyło się w poniedziałek (26 lipca).
- 2 Lubelska Brygada OT liczy obecnie ponad 3400 żołnierzy. Chętnych do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych w naszym regionie nie brakuje. Obecnie trwają prace nad formowaniem 19 Nadbużańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie. Równolegle, w ramach struktur Lubelskiej Brygady OT powstaje dodatkowy batalion lekkiej piechoty w Kraśnik - informuje kpt. Stanula.
Komentarze (0)