Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Uchodźcy z Ukrainy będą mogli dostać świadczenia z ZUS

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Uchodźcy z Ukrainy będą mogli dostać świadczenia z ZUS - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: Uchodźcy z Ukrainy będą mogli dostać świadczenia z ZUS | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, będą mogli dostać świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Z ograniętej wojną Ukrainy, do Polski przyjeżdżają obywatele Ukrainy szukający schronienia. Uchodźcy, którzy zostaną w Polsce, otrzymają świadczenia na dzieci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najpierw jednak muszą wyrobić sobie i dzieciom polskie numery PESEL. Pobyt Ukraińców w Polsce - na 18 miesięcy, lgelizuje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium. Chodzi o osoby, które przyjeżdżały do Polski od 24 lutego. Na tej podstawie uchodźcy uzyskają m.in. dostęp do polskiego rynku pracy. Jeśli będą mieszkać w Polsce z dziećmi, to otrzymają też prawo do szeregu świadczeń rodzinnych wypłacanych przez ZUS: świadczenia wychowawczego 500+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, dofinansowania do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, świadczenia „Dobry Start 300+” na wyprawkę szkolną.

Specustawa daje uchodźcom uprawnienia, jakie mieli już wcześniej obywatele Ukrainy, którzy przed rozpoczęciem wojny mieszkali w Polsce. - Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju - zauważa prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Rodzice i opiekunowie tymczasowi dzieci będą otrzymywać świadczenia rodzinne przez okres pobytu z dziećmi w Polsce. Z kolei opiekuna tymczasowego dla dziecka ustanawia polski sąd. Niedługo ZUS udostępni uprawnionym uchodźcom możliwość składania wniosków. Zgłoszenia będzie można przesłać tylko przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W portalu będzie specjalny kreator wniosków w języku ukraińskim. Elektronizacja zgłoszeń pozwoli na ich sprawną obsługę. Pomocy w składaniu wniosków o świadczenia rodzinne będą udzielać pracownicy ZUS.

- Przed złożeniem wniosku uchodźca z Ukrainy musi zadbać o kilka spraw. Będą potrzebne przede wszystkim polskie numery PESEL nadane na mocy specustawy – zarówno PESEL opiekuna, który ubiega się o świadczenie, jak i numery PESEL dzieci. Do złożenia wniosku niezbędne będą także: adres e-mail, numer rachunku bankowego w Polsce i polski numer telefonu komórkowego - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy