Z ograniętej wojną Ukrainy, do Polski przyjeżdżają obywatele Ukrainy szukający schronienia. Uchodźcy, którzy zostaną w Polsce, otrzymają świadczenia na dzieci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najpierw jednak muszą wyrobić sobie i dzieciom polskie numery PESEL. Pobyt Ukraińców w Polsce - na 18 miesięcy, lgelizuje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium. Chodzi o osoby, które przyjeżdżały do Polski od 24 lutego. Na tej podstawie uchodźcy uzyskają m.in. dostęp do polskiego rynku pracy. Jeśli będą mieszkać w Polsce z dziećmi, to otrzymają też prawo do szeregu świadczeń rodzinnych wypłacanych przez ZUS: świadczenia wychowawczego 500+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, dofinansowania do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, świadczenia „Dobry Start 300+” na wyprawkę szkolną.
Specustawa daje uchodźcom uprawnienia, jakie mieli już wcześniej obywatele Ukrainy, którzy przed rozpoczęciem wojny mieszkali w Polsce. - Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju - zauważa prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Rodzice i opiekunowie tymczasowi dzieci będą otrzymywać świadczenia rodzinne przez okres pobytu z dziećmi w Polsce. Z kolei opiekuna tymczasowego dla dziecka ustanawia polski sąd. Niedługo ZUS udostępni uprawnionym uchodźcom możliwość składania wniosków. Zgłoszenia będzie można przesłać tylko przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W portalu będzie specjalny kreator wniosków w języku ukraińskim. Elektronizacja zgłoszeń pozwoli na ich sprawną obsługę. Pomocy w składaniu wniosków o świadczenia rodzinne będą udzielać pracownicy ZUS.
CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Wsparcie dla firm tracących przez wojnę w Ukrainie. ZUS przypomina o ulgach
- Przed złożeniem wniosku uchodźca z Ukrainy musi zadbać o kilka spraw. Będą potrzebne przede wszystkim polskie numery PESEL nadane na mocy specustawy – zarówno PESEL opiekuna, który ubiega się o świadczenie, jak i numery PESEL dzieci. Do złożenia wniosku niezbędne będą także: adres e-mail, numer rachunku bankowego w Polsce i polski numer telefonu komórkowego - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Komentarze (0)