Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Wojewoda wstępnie podsumował rok pandemii. Zmarło blisko 5 tys. osób

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Wojewoda wstępnie podsumował rok pandemii. Zmarło blisko 5 tys. osób - Zdjęcie główne

Wojewoda wstępnie podsumował rok pandemii | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lech Sprawka - wojewoda lubelski przedstawił aktualne dane dotyczące pandemii koronawirusa i wstępnie podsumował pandemię w 2021 roku. Odniósł się do liczby zakażonych, zmarłych i zaszczepionych.

Reklama

W środę (29 grudnia) w całej Polsce odnotowano 15 571 zakażeń koronawirusem. - W województwie lubelskim dzisiaj mamy 484 zakażenia. Porównując do poprzedniego tygodnia jest to spadek, ale tylko o 19 przypadków (...). Oznacza to, że dynamika spadku zakażeń znacznie wyhamowała - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Odniósł się też do statystyk zgonów. Podkreślił, że w środę odnotowano rekord zgonów w skali kraju w trakcie czwartej fali pandemii. Wyniósł on 794, z czego 46 na Lubelszczyźnie. Zaznaczył, że wskaźnik zgonów w Lubelskiem jest najwyższy w całym kraju i są to 3 zgony na 1000 mieszkańców.  - Jest to bardzo wysoki wskaźnik, w odróżnieniu od tych wskaźników, z którymi mieliśmy do czynienia w trzeciej fali - tłumaczył wojewoda.

Dodał też, że należy liczyć się z tym, że w ciągu najbliższych dni pojawi się efekt świąt, który może spowodować wygaszenie spadku zakażeń. Zaznaczył, że jest też coraz więcej zakażeń nowym wariantem wirusa - omikronem oraz, że w związku z nim nadal nie ma jednoznacznych opinii, czy jest groźniejszy.

Wojewoda nawiązał również do szczepień przeciwko COVID-19. W województwie lubelskim jest ponad 800 tys. osób w pełni zaszczepionych, czyli ponad 4 tys. na 10 tys. mieszkańców. - W dalszym ciągu bardzo duża liczba mieszkańców uprawnionych do szczepień, nie jest zaszczepiona - dodał Sprawka.

Najwyższy poziom szczepień jest w Mieście Lublin, gdzie w pełni zaszczepionych jest 57,7%. Potem są: powiat puławski - 53,5%, Miasto Chełm - 51,9%, Miasto Biała Podlaska - 51,2%, powiat rycki - 50,9%, Miasto Zamość - 50,6%, powiat świdnicki - 50,3%. Pozostałe powiaty są poniżej 50%. Najniższy wskaźnik ma powiat radzyński i powiat lubartowski - 40,5%. Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych. 

Ogółem liczba szpitalnych łóżek dla pacjentów COVID-19 w regionie wynosi 1918, a zajętych jest 980. Natomiast liczba respiratorów to 192, z czego 102 są zajęte (stan na 28 grudnia). Nadal działa też szpital tymczasowy na terenie Targów Lublin, na wypadek większych skoków zakażeń. 

Oprócz tego, Sprawka przekazał, że od początku pandemii (od marca 2020 r.) do tej pory na terenie województwa lubelskiego potwierdzono ponad 210 tys. zakażeń. W zeszłym roku było ponad 65 tys. zachorowań, a w tym roku ponad 145 tys. Z kolei maksymalny poziom hospitalizacji w 2020 r.  wyniósł ok. 1,6 tys., w tym roku - ok. 1,9 tys. Od początku pandemii zmarło łącznie ponad 6 tys. osób - ponad 1,7 tys. w ubiegłym roku i ponad 4,9 tys. w tym roku. Po Nowym Roku - w styczniu zostaną przedstawione bardziej szczegółowe dane.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy